Log In

Będziemy cyberbezpieczni. Minister cyfryzacji o wojnach niezbrojnych

Szefowa ministerstwa cyfryzacji Anna Streżyńska zapowiedziała poważne potraktowanie problemu bezpieczeństwa cybernetycznego. Jej zdaniem teraz spory międzynarodowe, nie mówiąc o wojnach, prowadzi się niekoniecznie zbrojnie.

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska zapowiada powołanie wiceministra odpowiedzialnego za cyberbezpieczeństwo. Szefowa resortu poważnie traktuje problem bezpieczeństwa cybernetycznego, gdyż teraz spory międzynarodowe, nie mówiąc o wojnach, prowadzi się niekoniecznie zbrojnie.

– Wiele metod cyfryzacji godzi w poczucie bezpieczeństwa obywateli w sieci, szczególnie w sferze ekonomicznej. Państwo nie może już przymykać oczu na te kwestie, bo powoli przenosimy całą naszą aktywność do sieci. Są tam dane nasze i naszych bliskich, nasze dyspozycje ekonomiczne. Temu musi odpowiadać ochrona ze strony państwa i jego wyspecjalizowanych organów – mówiła Streżyńska.

Minister skrytykowała dotychczasowe działania państwa w zakresie cyberbezpieczeństwa. Według niej skupiały się one głównie na ruchach politycznych, np. uzgadnianiu polityki w ramach UE.

– Oczywiście było też opiniowanie dokumentów, współpraca z innymi resortami, partnerami w kraju i na zewnątrz. Widzimy jednak, że to zdecydowanie za mało, ponieważ nie wynikał z tego żaden konkret dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa cywilnego w Polsce – wskazała.

Minister krytycznej ocenie poddała też całość działań państwa w obszarze informatyzacji. Jak podkreśliła, państwo powinno się cyfryzować w taki sposób, by obywatele mogli w szybko i łatwo dotrzeć do informacji publicznej, baz danych, czy zgód na rozmaite aktywności.

Szefowa resortu cyfryzacji zaznaczyła też, że zadaniem MC nie będzie dalsze informatyzowanie procesów administracyjnych, lecz dążenie – poprzez cyfryzację – do transformacji państwa, zmiany jego sposobu funkcjonowania, mentalności służb państwowych i usług administracji.

Dodała, że w tych działaniach będzie się opierać na wzorcach brytyjskich i amerykańskich, gdzie zagadnienia cyfryzacji skupia jeden urząd.(PAP)

Tagged under

Nie znaleziono powiązanych artykułów.

Warsaw

Banner 468 x 60 px