Log In

Ropa ze wszystkich stron. Grupa PKN Orlen osiągnęła w 2015 r. 3 mld 233 mln zł zysku

PKN Orlen ze względu na konieczność zapewnienia stabilnego zaopatrzenia w ropę naftową będzie dywersyfikował dostawy tego surowca – zapowiedział prezes płockiego koncernu Wojciech Jasiński w sprawozdaniu finansowym spółki za 2015 r.

Według danych PKN Orlen, w 2015 r. grupa kapitałowa spółki osiągnęła zysk netto w wysokości 3 mld 233 mln zł, a sam płocki koncern wypracował zysk netto na poziomie ponad 1 mld 47 mln zł.

Podsumowując działalność PKN Orlen w 2015 r. prezes spółki zwrócił uwagę, iż „mając na uwadze konieczność zapewnienia stabilnego zaopatrzenia w surowiec niezbędny do pracy instalacji produkcyjnych w ramach grupy Orlen, koncern intensyfikował działania dywersyfikacyjne”.

Przypomniał jednocześnie, że w przypadku zakupów rosyjskiej ropy naftowej Ural, która jest dla PKN Orlen podstawowym wsadem do przerobu surowca, pod koniec 2015 r. spółka ta zawarła dwa kontrakty z Rosneft i Tatneft na dostawy do rafinerii w Płocku.

„W ramach kontynuacji współpracy z Rosneft wzmocnione zostały takie aspekty jak warunki cenowe i elastyczność dostaw, która jest bardzo istotna z punktu widzenia rafinerii” – zaznaczył Jasiński.

W grupie kapitałowej PKN Orlen, oprócz rafinerii w Polsce: w Płocku oraz w Trzebini i Jedliczach, działają też rafinerie w Czechach: w Litvinovie i w Kralupach – Ceska Rafinerska oraz w Możejkach na Litwie – Orlen Lietuva. Łączne moce przerobu ropy naftowej w skali roku wynoszą ponad 35 mln ton. „W 2015 r. dostawy ropy naftowej na wszystkich kierunkach przebiegały zgodnie z planem.

Dostawcami surowca do wszystkich rafinerii byli zarówno producenci, jak i inne firmy operujące na rynku ropy rosyjskiej, w tym traderzy operujący na międzynarodowym rynku naftowym” – zaznaczył płocki koncern.

Spółka podała, że ropa naftowa dostarczana do Płocka pochodziła przede wszystkim z Rosji, a także z Arabii Saudyjskiej, Kazachstanu, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Do rafinerii w Czechach surowiec dostarczano z Rosji, Algierii, Azerbejdżanu, Kazachstanu i Libii.

Natomiast rafineria w litewskich Możejkach zaopatrywana była głównie w ropę pochodzącą z Rosji, a ponadto z Algierii, Azerbejdżanu, Iraku, Kazachstanu oraz Nigerii.

wk/pap/kurier

Warsaw

Banner 468 x 60 px