Log In

Kolejne rozmowy w sprawie przyszłości Sośnicy

Zarząd PGG spotka się dziś (9 sierpnia) ze stroną społeczną. Rozmowy mają dotyczyć przyszłości kopalni Sośnica. W spotkaniu weźmie udział minister Krzysztof Tchórzewski.

Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom minister energii Krzysztof Tchórzewski przyjedzie dzisiaj do Katowic, aby wziąć udział w rozmowach o przyszłości kopalni Sośnica. To kolejne spotkanie w sprawie Sośnicy po piątkowej i poniedziałkowej turze rozmów. Na kilka godzin przed jego rozpoczęciem nikt nie spekuluje, jaki będzie jego efekt. Wiadomo jedynie, że atmosfera jest coraz bardziej nerwowa.

Według informacji Dziennika Gazety Prawnej kopalnia Sośnica, aby uniknąć „wyciszenia” (przekazania do SRK) potrzebuje w latach 2016-2020 ok. 100 mln zł na inwestycje. Zgodnie z przygotowanym w kopalni planem taki poziom nakładów pozwoliłby na obniżenie kosztów produkcji węgla z obecnych 300 do 200 zł/t. (dla porównania średni koszt produkcji węgla w Kompanii Węglowej w 2015 r. wynosił 264 zł/t). W planie założono, że roczne wydobycie wyniesie 1,85 mln t, a wydajność na pracownika wzrośnie z obecnych 600 do niemal 1000 t/r.

Przypomnijmy, że po 1 lipca 2016 r. Sośnica jako jedna z dwóch kopalń Polskiej Grupy Górniczej (obok Bolesława Śmiałego) nie weszła w skład żadnej z trzech kopalń zespolonych. Historycznie rzecz ujmując, kopalnia ta produkowała zawsze najdroższy węgiel spośród wszystkich zakładów PGG (wcześniej Kompanii Węglowej). Tylko w ciągu ostatnich trzech lat zakład przyniósł 1 mld zł strat.

Na bardzo złą sytuację ekonomiczną kopalni i skalę generowanych przez nią strat zwracano uwagę już w roku 2013, gdy Sośnica była jeszcze jednym z ruchów kopalni Sośnica-Makoszowy. Receptą na uzdrowienie tego zakładu miał być podział ruchów i przekazanie jednego z nich (ruchu Makoszowy) do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Operację tę przeprowadzono 30 kwietnia 2015 r. Kuracja nie pomogła Sośnicy.

Kopalnia boryka się z problemem braku zasobów. Część z nich uwięzionych jest pod drogami szybkiego ruchu, co praktycznie uniemożliwia eksploatację. Do tego co jakiś czas powracają problemy z utrzymaniem stropu. Koncesja na wydobycie węgla wygasa w 2020 r. O „bardzo trudnych, o ile nie beznadziejnych perspektywach dla kopalni Sośnica” mówiono w marcu br., po przedstawieniu wyników społecznego audytu przeprowadzonego w Kompanii Węglowej.

Na razie decyzje w sprawie przyszłości kopalni nie zapadły.

Warsaw

Banner 468 x 60 px