Log In

PGNiG wygra z Gazpromem w arbitrażu ?

PGNiG spodziewa się wygranej w arbitrażu z Gazpromem ws. cen gazu w kontrakcie długoterminowym – ocenił w czwartek (25 sierpnia) w rozmowie z dziennikarzami prezes gazowej spółki Piotr Woźniak. Woźniak dodał, że wynik arbitrażu spodziewany jest latem przyszłego roku. PGNiG złożył do sztokholmskiego Trybunału Arbitrażowego pozew przeciwko Gazpromowi w sprawie zmiany warunków cenowych kontraktu długoterminowego na zakup gazu ziemnego z września 1996 r. (tzw. kontraktu jamalskiego).

– Spodziewamy się wygranej w arbitrażu.

Jak mówił po takim rozstrzygnięciu spółka będzie miała uprawnienia do odszkodowania.

– To odszkodowanie nie jest jednak „z kluczaˮ. Arbitraż nie zasądza bowiem wypłaty, tylko należność. Do tej należności trzeba będzie dojść na drodze sądowej – wyjaśnił szef PGNiG.

Jego zdaniem takie postępowanie może potrwać „rok i trochę” po arbitrażu.

Dodał jednak, że polska spółka jest „gotowa na rozsądne rozwiązanie sporu z Gazpromem przed decyzją Trybunału Arbitrażowego”

PGNiG złożył do sztokholmskiego Trybunału Arbitrażowego pozew przeciwko Gazpromowi w sprawie zmiany warunków cenowych kontraktu długoterminowego na zakup gazu ziemnego z września 1996 r. (tzw. kontraktu jamalskiego). Zdaniem polskiej spółki Gazprom powinien zgodzić się na dostosowanie kontraktu z 1996 r. do sytuacji na europejskim rynku gazu ziemnego.

(PAP)

Warsaw

Banner 468 x 60 px