Log In

Zaawansowany system sterowania głosem

  • obsługa systemów multimedialnych w Volkswagenach staje się jeszcze łatwiejsza
  • zaawansowany system rozpoznawania głosu do sterowania nawigacją, odbiornikiem radiowym, odtwarzaczem multimedialnym oraz zestawem głośnomówiącym Bluetooth
  • wygodne sterowanie także w języku polskim

Poznań, 6 września 2016 r. – Multimedialne radio samochodowe można wygodnie obsługiwać jak najnowocześniejsze smartfony. Wszystko dzięki nowej technologii sterowania głosem, którą Volkswagen jeszcze ulepszył w odświeżonej generacji zestawów multimedialnych w ramach platformy MIB.

Radio samochodowe można obsługiwać na różne sposoby – korzystając z tradycyjnych przycisków i pokręteł, ekranu dotykowego czy multifunkcyjnej kierownicy. Do obsługi można również użyć własnego głosu, by nie odrywać rąk od kierownicy i skupić swoją uwagę wyłącznie na śledzeniu sytuacji na drodze.

Samo sterowanie głosowe to jednak nie wszystko. Istotne jest również, by korzystanie z funkcji było łatwe i intuicyjne, a użytkownik nie był zmuszony do zapamiętania trudnych komend. Stąd nowe rozwiązanie wprowadzane w systemach multimedialnych Volkswagena – zaawansowany system kontroli głosowej. Służy do sterowania nawigacją satelitarną, odbiornikiem radiowym, odtwarzaczem multimedialnym oraz zestawem głośnomówiącym Bluetooth. Oczywiście także po polsku.

By wprowadzić adres do nawigacji wystarczy od razu wypowiedzieć nazwę miasta, ulicę oraz numer. System rozpoznaje nawet trudne do wymówienia nazwy polskich miejscowości. W przypadku, gdy w kraju występuje kilka miast o takiej samej nazwie, na wyświetlaczu pojawi się lista z której łatwo wybrać właściwą lokalizację.

W każdej chwili można poznać szczegółowe informacje na temat trasy (odległość, godzina przyjazdu, pozostały czas podróży) i to bez potrzeby spoglądania na ekran nawigacji. Można je wysłuchać wypowiadając komendę „informacja o drodze przejazdu”. A gdy konieczna jest przerwa na odpoczynek czy posiłek wystarczy powiedzieć „następny parking” albo „szukaj restauracji”.

Odnalezienie stacji benzynowej jest równie łatwe – „szukaj stacji paliw”. Nawigacja w Volkswagenie wyszukuje poszczególne placówki uwzględniając rodzaj paliwa (w tym LPG oraz gaz ziemny). Odnajduje również stacje określonych sieci wg. nazwy (także w języku obcym w przypadku zagranicznych firm).

Przeglądanie bazy adresów jest niezwykle efektywne, gdyż wypowiadając polecenie „wyszukiwanie celu specjalnego online” można również skorzystać z zasobów dostępnych w internecie. Można podać nazwę restauracji, sklepu, baku, kawiarni, stacji, klubu, baru czy innego interesującego miejsca. A ponadto określić zakres wyszukiwania (okolice celu lub w pobliżu aktualnej pozycji). Dzięki temu możemy wprowadzić do nawigacji cel nie znając jego adresu, np. zamek Książ.

Sterowanie głosowe znacząco ułatwia korzystanie z innych funkcjonalności systemu multimedialnego. Łatwo znaleźć określoną rozgłośnię, nagranie ulubionego artysty, a nawet częstotliwość radiową. Podobnie jest w przypadku zestawu głośnomówiącego, gdy chcemy zadzwonić do osoby wpisanej do listy kontaktów telefonicznych. W każdym przypadku wystarczy wypowiedzieć komendę bez potrzeby zwracania uwagi na ekran.

Rozpoznawanie głosu odbywa się nie tylko na postoju, ale także w trakcie jazdy. Czułość mikrofonów jest tak dobrana, by mówić spokojnym tonem bez potrzeby podnoszenia głosu.

Nowy system sterowania głosem stanowi uzupełnienie opracowanego przez Volkswagena nagradzanego systemu „komunikowania” się samochodu z kierowcą. W tegorocznym teście obsługi multimediów przeprowadzonym przez magazyn „auto motor i sport” Volkswagen zajął pierwsze miejsce – okazał się łatwiejszy w obsłudze niż systemy w takich samochodach jak Audi Q7, BMW 7, Jaguar F-Type, Renault Espace, Tesla Model S oraz Volvo XC90.

Warsaw

Banner 468 x 60 px