Log In

Węgiel z sieci

Węgiel kamienny jest najpopularniejszym paliwem opałowym wybieranym przez Polaków. Łatwym do transportu i przechowywania. Jego cena jest także relatywnie niska. Kto jeszcze nie pomyślał o zabezpieczeniu się przed zimowymi mrozami, powinien zrobić to teraz i skorzystać z ofert sklepów internetowych dystrybuujących węgiel.

Tym bardziej, że czarny opał w tradycyjnych składach jest podczas tzw. sezonu droższy. Decydując się na węgiel, możemy skorzystać z internetowego kanału sprzedaży. Jest w czym wybierać, zwłaszcza że w tym roku swoje e-sklepy otworzyli krajowi producenci węgla.

Retopal – sklep internetowy należący do Polskiej Grupy Górniczej – został otwarty w lipcu. Był to wirtualny debiut wśród największych graczy przemysłu górniczego w województwie śląskim.

– Prace nad projektem trwały kilka miesięcy, ponieważ chcieliśmy stworzyć go od zera, nie wzorując się na gotowych szablonach. Pracował nad nim nasz zespół z Zakładu Informatyki i Telekomunikacji – objaśnia Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy PGG.

Sklep gwarantuje pochodzenie opału z kopalń należących do spółki. W ofercie Retopalu jest ekogroszek. Koszt 1 palety (750 kg), czyli 30 worków polietylenowych – każdy o wadze 25 kg, wynosi niecałe 598 zł (cena brutto bez akcyzy). Za tonę zapłacimy 797,4 zł. Dostawa zamówień (przesyłka kurierska) jest bezpłatna na terenie całej Polski. Czas oczekiwania, w zależności od miejsca dostarczenia, może wynieść dwa tygodnie i liczony jest od dnia wpłaty na konto. Klienci firmy dotychczas zamówili przeszło 3,7 tys. t węgla. Rzecznik Głogowski zdradza, że Retopal w niedalekiej przyszłości poszerzy listę produktów i funkcjonalność.

Kurierem na jedno kliknięcie
Katowicki Węgiel – sklep internetowy Katowickiego Holdingu Węglowego – ruszył 12 września. W ofercie znajdziemy Ekoret – firmowy ekogroszek. Koszt 1 palety (750 kg) wynosi prawie 689 zł (cena brutto). Firma oferowała także możliwość zamówienia węgla o masie 1 tony, ale po problemach z transportem zrezygnowano zeń. Maksymalnie można zamówić 8 palet o łącznej masie 6 tys. kg. Na 1 paletę składa się 30 foliowych worków wypełnionych węglem, każdy po 25 kg. Innowacją Holdingu jest sposób dostarczenia węgla. Spółka nawiązała stałą współpracę z kurierami Poczty Polskiej. Według KHW kurierzy będą dostarczali przesyłki na obszarze kraju, zaś koszt transportu został wliczony w cenę groszku. Ekoret pochodzi wyłącznie z zakładów należących do KHW. Dzienny limit sprzedaży to 50 t węgla, jednak realna sprzedaż wynosi tylko 15 t (przy maksymalnych możliwościach wynoszących 150 t). Firma jednak zapowiada otwarcie drugiej linii do paczkowania węgla. Kiedy to nastąpi, limit dzienny wzrośnie do 300 t. KHW chwali się, że ekogroszek posiada niską zawartość popiołu (4-10 proc.) i wysoką wartość opałową (powyżej 26MJ/kg), a wykorzystywany w ogrzewaniu pomieszczeń jest znacznie tańszy niż grzanie prądem elektrycznym, gazem lub olejem opałowym. Spółka zastanawia się nad wzbogaceniem asortymentu sklepu internetowego o ekoorzech, ale nie wiadomo, kiedy będzie wprowadzony. Z usług Katowickiego Węgla nie korzystają tylko klienci indywidualni, lecz kilkaset firm i składów ze Śląska.

Skarbek
Również spółka Węglokoks Kraj sprzedaje węgiel via internet. Firma oferuje ekogroszek Skarbek, wydobywany w kopalniach Bobrek i Piekary. Skarbek można nabyć luzem bądź w workach o pojemności 25 kg. Cena jednej tony to niecałe 948 zł (KWK Piekary) i prawie 898 zł (KWK Bobrek). Podane ceny nie zawierają kosztów przewozu. Węglokoks Kraj uruchomił w tym roku dwie linie paczkowania – w Bytomiu i Piekarach Śląskich. Skarbek jest atestowany przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza. Spółka oferuje też swoje produkty (miał, groszek, kostka) sprzedawane w wybranych składach opału na terenie Polski.

Konkurencja nie śpi
Oferta sklepów internetowych PGG i KHW wypada skromnie wobec prywatnych, wirtualnych dystrybutorów opału węglowego. W wybranych sklepach wybór jest znacznie szerszy. Najczęściej powtarza się miał, brykiet, orzech, ekogroszek. Dostępny jest węgiel polski i zagraniczny, często z Rosji (Syberia), a w jednym ze sklepów z Kolumbii. Ceny węgla wahają się w zależności od tonażu, oczyszczenia z kamieni oraz wilgotności, kaloryczności i transportu. Średnia za 1 t ekogroszku to kwota rzędu 850 zł. Firmy posiadają przeważnie własną flotę aut dostawczych i ciężarowych. U niektórych usługi dostawcze są wliczone w koszt produktu. Różnice są również w odległości dostawy. Jedne firmy zastrzegają sobie granice województwa, inne proponują zasięg ogólnopolski (przy odpowiednim naliczeniu masy/km), a nawet europejski. Jak dowiedzieliśmy się, oferta prywatnych inwestorów internetowych spotyka się ze sporym zainteresowaniem.

Jeszcze za wcześnie, by oceniać, jak Retopal i Katowicki Węgiel wpłyną na lokalny rynek sprzedaży e-węgla. Można się spodziewać, że pojawienie się nowych graczy na węglowym rynku internetowym i coraz bardziej urozmaicone oferty będą wymuszały obniżenie cen węgla. A to jeszcze bardziej napędzi popyt na rodzimym rynku paliw kopalnych.

(www.nettg.pl)

Warsaw

Banner 468 x 60 px