Log In

Energa chce wyemitować obligacje hybrydowe

„Energa SA „znajduje się obecnie w procesie pozyskania finansowania z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w kwocie do EUR 250,000,000 w ramach Planu Inwestycyjnego Komisji Europejskiej, potocznie zwanego Planem Junckera” – podano w środę (23 listopada) w komunikacie prasowym. Obligacjami hybrydowymi sfinansowana będzie realizacja programu inwestycyjnego w segmencie dystrybucji obejmującego modernizację oraz rozbudowę aktywów dystrybucyjnych Grupy ENERGA w latach 2017-2019. Będzie to kosztowało ok. 800 mln euro.

Za te pieniądze spółka chce rozbudować infrastrukturę dystrybucyjną. Chce także poprawić niezawodność oraz jakość przesyłu energii, w tym na zredukować strat sieciowych. Dodatkowo finansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego przeznaczone zostanie na sfinansowanie elementów inteligentnej sieci dystrybucyjnej, takich jak inteligentne liczniki.

Obecnie program inwestycyjny Grupy Energa będący przedmiotem finansowania oceniany jest wewnętrznie przez Europejski Bank Inwestycyjny.

„Zakładany scenariusz przewiduje podpisanie umowy o finansowanie w formie emisji obligacji hybrydowych przez ENERGA SA z końcem pierwszego kwartału 2017 roku.

Finansowanie w formie emisji obligacji hybrydowych będzie trzecim finansowaniem jakie spółka ENERGA SA zawrze z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Poprzednie dwie umowy długoterminowego kredytu inwestycyjnego, zawarte w 2009 roku (kwota 1 050 mPLN) oraz w 2013 roku (kwota 1 000 mPLN) także finansowały program rozbudowy i modernizacji aktywów dystrybucyjnych Grupy Energa” – komunikuje spółka.

Źródło: Portal górniczy

Warsaw

Banner 468 x 60 px