Log In

Tauron wydziela spółkę do budowy bloku w Jaworznie

W czwartek Tauron Wytwarzanie opublikował plan podziału, w ramach którego ma powstać spółka Nowe Jaworzno Grupa Tauron, która będzie odpowiedzialna za budowę nowego bloku energetycznego w Jaworznie.
Zgodnie z opublikowanym w czwartek planem, w wyniku podziału Taurona Wytwarzanie zostanie zawiązana nowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – Nowe Jaworzno Grupa Taurona. Kapitał nowo zawiązanej spółki ma wynieść 1,85 mln zł, a podział zostanie dokonany przez przeniesienie na spółkę Nowe Jaworzno Grupa Taurona części majątku Taurona Wytwarzanie w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa funkcjonalnie związanej z przygotowaniem budową i działalnością nowego bloku w Elektrowni Jaworzno III, w zamian za udziały spółki nowo zawiązanej, które zostaną objęte przez jedynego akcjonariusza Taurona Wytwarzanie – Tauron Polska Energia. W wyniku podziału kapitał zapasowy spółki dzielonej zostanie obniżony o kwotę prawie 182,154 mln zł.

Przypominamy, że Tauron zapowiedział w przedstawionej na początku wrześnie nowej strategii realizację projektu budowy bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III w nowej formule finansowania, która zakłada wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa i sprzedaż udziałów partnerom zewnętrznym, pod warunkiem objęcia przez nich pakietu niedającego kontroli.

Jak wyjaśniano w strategii, zmiana sposobu finansowania budowy bloku ma wpłynąć na obniżenie wskaźnika dług netto/EBITDA, a tym samym znacząco ograniczyłaby ryzyko przekroczenia granicznego poziomu tego kowenantu (3,5x) zawartego w umowach finansowania.

Te założenia podtrzymał nowy prezes Taurona Filip Grzegorczyk, który po objęciu stanowiska w połowie listopada, poinformował, że w roli partnera dla projektu budowy bloku energetycznego w elektrowni w Jaworznie widziałby krajowego inwestora, raczej finansowego. Jednocześnie dodał, że Grupa nie chce utracić kontroli nad Jaworznem, dlatego będzie szukać inwestora mniejszościowego.

Warsaw

Banner 468 x 60 px