Log In

Energa-Operator: starajÄ… siÄ™ o pieniÄ…dze na automatyzacjÄ™ sieci

Około 140 mln zł może otrzymać spółka Energa-Operator z UE na przebudowę sieci, m.in. na automatyzację sieci i instalację inteligentnego opomiarowania. Celem projektu jest poprawa niezawodności dostarczania energii elektrycznej.

Jak poinformowaÅ‚a spółka, projekt Energi Operator o wartoÅ›ci 174,5 mln zÅ‚ znalazÅ‚ siÄ™ na liÅ›cie indykatywnej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Åšrodowisko na lata 2014-2020. Prezes zarzÄ…du spółki Energa-Operator, Piotr Dorawa powiedziaÅ‚ PAP, że „spółka jako operator sieci dystrybucyjnej jest pierwszÄ… w kraju spółkÄ… energetycznÄ…, która znalazÅ‚a siÄ™ na krótkiej liÅ›cie indykatywnej i może otrzymać tak wysokie dofinansowanie”.

Nazwa projektu: „Przebudowa sieci Energa-Operator do standardów Smart Grid poprzez instalowanie inteligentnego opomiarowania i automatyzacjÄ™ sieci, w celu aktywizacji odbiorcy dla poprawy efektywnoÅ›ci użytkowania energii oraz efektywnego zarzÄ…dzania systemem elektroenergetycznym dla poprawy bezpieczeÅ„stwa dostaw. Wdrożenie podstawowe w obszarze Energa-Operator SA”.

Prezes Dorawa poinformował PAP, że celem projektu jest przede wszystkim poprawa niezawodności zasilania odbiorców i dostarczania energii elektrycznej.

– Projekt obejmuje powszechnÄ… automatyzacjÄ™ sieci dystrybucyjnej na poziomie Å›redniego napiÄ™cia – wyjaÅ›niÅ‚.

ZaznaczyÅ‚, że „dla spółki i dla odbiorców realizacja projektu oznacza przede wszystkim pewność zasilania, możliwość przyÅ‚Ä…czenia do sieci wiÄ™kszej grupy odbiorców”.

Dzięki realizacji projektu poprawi się też bezpieczeństwo przesyłu energii elektrycznej. Przedsięwzięcie będzie wdrażane na całym obszarze działania spółki Energa-Operator.

Dorawa zwrócił uwagę, że realizacja projektu oznacza przede wszystkim mniejszą awaryjność sieci oraz szybsze usuwania ewentualnych uszkodzeń sieci.

– Automatyzacja sieci powoduje wyraźnÄ… poprawÄ™ funkcjonowania takiej sieci, a szybkość reakcji jest zupeÅ‚nie inna – wyjaÅ›niÅ‚.

Projekt obejmuje szeroko pojętą automatyzację sieci (przede wszystkim w zakresie sieci średnich napięć), co oznacza m.in. wymianę oraz montaż nowych rozłączników napowietrznych oraz wymianę istniejących rozdzielnic w stacjach transformatorowych. Do roku 2020 spółka planuje montaż lub wymianę prawie 1,2 tys. rozłączników oraz wymianę ponad 1,1 tys. szt. rozdzielnic w stacjach transformatorowych.

Spółka podała, że wszystkie rozłączniki napowietrzne i rozdzielnice będą miały możliwość pomiarów prądów i napięć w miejscu ich montażu, wykrywania zwarć, jak również pełne sterowanie zdalne.

Planowane prace będą miały znaczący wpływ na ograniczenie wyłączeń odbiorców, jak również efektywne zarządzanie systemem elektroenergetycznym.

Przewidywany termin rozpoczÄ™cia realizacji projektu to I kwartaÅ‚ 2017 r. a przewidywany termin zakoÅ„czenia prac to IV kwartaÅ‚ 2020 roku. Prezes Dorawa poinformowaÅ‚, że „projekt jest efektem przyjÄ™tej przez spółkÄ™ strategii wdrożenia sieci inteligentnej w perspektywie do 2020 roku”.

Dorawa podał, że w grudniu w Enerdze-Operator powołano specjalny zespół, który ma zajmować się pozyskiwaniem bezzwrotnych funduszy na rozwój, np. z UE, z Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).

– Obecnie spółka przygotowuje siÄ™ do udziaÅ‚u w konkursach dla województw kujawsko-pomorskiego oraz warmiÅ„sko-mazurskiego, interesuje siÄ™ też konkursami w województwach łódzkim i mazowieckim – wyjaÅ›niÅ‚.

ZwróciÅ‚ uwagÄ™, że „w każdym z tych RPO Energa-Operator jest w stanie znaleźć dla siebie możliwość pozyskania pieniÄ™dzy, otrzymania wsparcia dla swoich inwestycji”.

Pieniądze miałyby być przeznaczane np. na modernizację sieci, ułatwienia dla OZE, propagowanie prosumenctwa i tworzenie klastrów energetycznych.

(PAP)

Warsaw

Banner 468 x 60 px