Log In

Orlen bliżej realizacji projektu elektrowni wiatrowych na stacjach paliw

Orlen rozpoczął proces wyboru dostawcy w zakresie budowy elektrowni wiatrowej, która ma jednocześnie pełnić funkcję „witacza”, masztu reklamowego na stacjach paliw Koncernu.
Wytworzona energia w pierwszej kolejności ma być wykorzystana na potrzeby własne stacji paliw. Ewentualne nadwyżki mogą zostać wyprowadzone do sieci dystrybucyjnej. Instalacja pilotażowych elektrowni wiatrowych o pionowej osi obrotu i mocy do 40kW jest planowana na 2018 r.

Inwestycja ma zostać zrealizowana w formule „pod klucz” (EPC) i obejmować będzie całość prac projektowych i budowlanych, łącznie z procedurami związanymi z uzyskaniem pozwolenia na budowę i przyłączeniem elektrowni do sieci.

Koncern podkreśla w przypadku elektrowni z pionową osią obrotu nie ma znaczenia kierunek wiatru, a turbina pracuje nawet nawet przy niskiej prędkości wiatru,co pozwala na generowanie energii praktycznie przez cały rok. Orlen zwraca też uwagę, że tego typu konstrukcje charakteryzują się mniejszym poziomem hałasu niż te z poziomą osią.

Zgodnie z założeniami projektu turbina wiatrowa ma zostać wyposażona w system SCADA, umożliwiający rejestrację zarówno warunków atmosferycznych, jak prędkość i kierunek wiatru, temperatura powietrza, wilgotność powietrza czy ciśnienie atmosferyczne, jak i parametrów pracy czyli prędkości obrotowej wirnika, napięcia oraz natężenia po stronie stałoprądowej i zmiennoprądowej.

W lutym 2016 r. PKN Orlen wdrożył pilotażowy projekt mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 40 kWp (moc szczytowa, maksymalna – PAP), które zainstalowano na 11 wybranych stacjach paliwowych tej spółki. W panele z ogniw krzemowych mono i polikrystalicznych wyposażono placówki w Płocku, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Sandomierzu, Radomiu i Bielsku-Białej, a także w miejscowości Guzów przy trasie Sochaczew-Mszczonów oraz w Krakowie i Katowicach.

Moduły fotowoltaiczne umieszczone zostały na dachach i wiatach stacji paliwowych PKN Orlen, wkomponowując się tym samym w dotychczasową architekturę obiektów. Ilości energii generowanej ze słońca, a także wielkość zredukowanej w ten sposób emisji prezentowane są na zainstalowanych w pawilonach sklepowych monitorach.

Jak informował wcześniej płocki koncern, z zainstalowanych 190 kWp uzyskano w pierwszych sześciu miesiącach blisko 80 MWh energii elektrycznej, zużytej niemal w całości na potrzeby własne stacji.

PKN Orlen zapowiadał jednocześnie, iż dla zwiększenia energetycznej samowystarczalności stacji paliw planowana jest także budowa pilotażowej instalacji do magazynowania energii elektrycznej. Spółka podkreślała wcześniej, że układ magazynowania energii elektrycznej „stanowi kompleksowe rozwiązanie problemu nieprzewidywalności i stabilności jednostek wytwórczych odnawialnych źródeł energii”.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px