Setki tysięcy złotych oszczędności ma w sumie przynieść gminom i instytucjom wspólne kupowanie gazu ziemnego w ramach grupy stworzonej przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań. W czwartek podpisano porozumienie w tej sprawie.
Chęć udziału w grupie zgłosiło 12 podmiotów w tym sześć samorządów: Dopiewo, Skoki, Szamotuły, Komorniki, Kórnik i Luboń. W grupie nie uczestniczy Poznań, bo stolica województwa od kilku lat sama, w podobny sposób, kupuje gaz.
Wiceprezes Stowarzyszenia Metropolia Poznań, burmistrz Śremu Adam Lewandowski powiedział w czwartek, że powołanie grupy zakupowej gazu ma na celu uzyskanie niższej ceny za paliwo.
– Dzięki temu szkoły, urzędy, ośrodki pomocy społecznej w gminach mogą liczyć na 10-20 proc. oszczędności w zakupie gazu. Rocznie oszczędności te mogą w sumie sięgać od 800 tys. do 1 mln zł – powiedział.
Poza samorządami uczestnikami grupy zakupowej gazu ziemnego są m.in. Zakład Gospodarki Komunalnej w Szamotułach, biblioteka w Komornikach czy ośrodek kultury w Luboniu. Niebawem ogłoszony ma być przetarg, wspólne kupowanie gazu ma się rozpocząć w przyszłym roku.
Lewandowski wyjaśnił, że prace nad stworzeniem grupy zakupowej gazu ziemnego trwały ok. pół roku, zainicjowano je po wcześniejszych, dobrych doświadczeniach związanych z grupami zakupowymi.
– Mamy już w swoim doświadczeniu grupę zakupową energii elektrycznej – ona się sprawdza. Nie wszystkie gminy należące do stowarzyszenia należą też do grupy – niektórzy już wcześniej powiązali się z innymi grupami zakupowymi. Będziemy szukać kolejnych, wspólnych elementów, bo taki też jest cel stowarzyszenia – oprócz wspólnych rozwiązań edukacyjnych, transportowych chcemy też wspólnie oszczędzać pieniądze – dodał.
W planach stowarzyszenia jest m.in. wspólne dostarczanie mieszkańcom niektórych usług medycznych.
Stowarzyszenie Metropolia Poznań powstało w 2011 roku. W jego skład wchodzą 23 podmioty samorządowe, w tym Poznań, powiat poznański, 17 gmin powiatu poznańskiego, oraz cztery gminy z powiatów ościennych. Głównym celem stowarzyszenia jest wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz ochrona wspólnych interesów członków stowarzyszenia.
Obszar Metropolii Poznań stanowi 10 proc. powierzchni całego województwa wielkopolskiego. Zamieszkiwany jest przez ponad 1 mln mieszkańców.