Log In

Tauron chciałby podpisać umowę z PFR ws. finansowania Jaworzna do końca ’17

Tauron, który na początku czerwca zawarł wstępne porozumienie ws. finansowania budowy bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR), chciałby zawrzeć umowę w tej sprawie do końca tego roku.

 

Pytany w środę przez dziennikarzy o stan realizacji tego porozumienia, prezes Tauronu Filip Grzegorczyk poinformował, że obecnie organizowane jest badanie due diligence pod kątem tego projektu.

„Liczymy, że po pozytywnym wyniku due diligence umowa zostanie zawarta. Nie chciałbym tu stawiać terminów, ale chciałbym, aby tę umowę można było zawrzeć w IV kw. br., ewentualnie na przełomie roku” – wskazał prezes Tauronu.

Dopytywany o perspektywy ewentualnego zaangażowania się innych podmiotów w finansowanie Jaworzna, Grzegorczyk odpowiedział, że spółka cały czas „rozmawia i rozważa” tę kwestię. „Tylko oczywiście warunki wejścia w Jaworzno muszą być korzystne dla obu stron” – zastrzegł.

„Cały czas chodzi o partnerów finansowych, dlatego że spółka Tauron musi być większościowym udziałowcem spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron. Czyli chcemy być zarówno kontrolującym kapitałowo, jak i operatorem nowego bloku. W związku z powyższym w grę wchodzi wyłącznie partner finansowy” – uściślił Grzegorczyk.

Nowy blok energetyczny o mocy 910 megawatów, powstający w należącej do grupy Tauron Elektrowni Jaworzno III, ma być oddany do eksploatacji w 2019 r. Budowa wartego w sumie 6,2 mld zł bloku jest jedną z największych obecnie inwestycji w polskiej energetyce.

W celu zawarcia umowy Tauronu z PFR, budowa nowego bloku została wydzielona do spółki celowej. Czerwcowe porozumienie tych podmiotów założyło zaangażowanie finansowe PFR w wysokości 880 mln zł, co będzie oznaczało udział we wspólnej spółce na poziomie 14 proc.

Według wcześniejszych informacji, porozumienie zakłada długoterminowy charakter zaangażowania PFR na co najmniej 8-10 lat. Po tym czasie fundusz ma zyskać możliwość rozpoczęcia spłat tego kapitału, czyli wychodzenia ze spółki celowej.

Stronami czerwcowego porozumienia są Tauron Polska Energia oraz Fundusz Inwestycji Infrastrukturalnych – Kapitałowy Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych i Fundusz Inwestycji Infrastrukturalnych – Dłużny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, których częścią portfela inwestycyjnego zarządza PFR.

Na podstawie porozumienia fundusze te wyraziły wstępne zainteresowanie zainwestowaniem w projekt łącznie kwoty 880 mln zł w drodze obejmowania przez nie nowych udziałów w spółce celowej Nowe Jaworzno Grupa Tauron, powstałej poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa ze spółki Tauron Wytwarzanie. Utworzenie wyodrębnionego podmiotu m.in. ma umożliwiać ograniczenie wpływu wydatków związanych z tą inwestycją na bilans koncernu.

Strategia grupy Tauron zakłada, że realizacja budowy bloku 910 MW w Jaworznie będzie prowadzona w formule polegającej na obejmowaniu udziałów spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron przez partnerów zewnętrznych, przy założeniu utrzymania przez Tauron pakietu kontrolnego.

Nowy blok w Jaworznie budowany jest w technologii węglowej na parametry nadkrytyczne – z wyprowadzeniem mocy linią 400 kV. Blok ma wytwarzać rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych. Rocznie ma spalać do 2,8 mln ton węgla, który w większości będzie pochodził z kopalń koncernu.

Blok w Jaworznie ma spełniać surowe normy ochrony środowiska, ograniczając emisję dwutlenku węgla w stosunku do obecnie eksploatowanych bloków 200 MW o prawie 30 proc. – spodziewany efekt to redukcja emisji 2 mln ton CO2. Skala ograniczenia pozostałych gazów emisyjnych szacowana jest na ponad 50 proc. W ramach wymagań polityki klimatycznej blok przygotowany jest pod budowę instalacji wychwytu CO2 ze spalin (CCS ready). (PAP)

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px