Log In

Dialog o rynku mocy

– Intencją ustawy o rynku mocy jest zagwarantowanie Polsce bezpieczeństwa energetycznego.  – mówił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski w Katowicach podczas obrad Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, które odbyły się 2 października 2017 roku w Katowicach. – Energia elektryczna jest dziś dobrem podstawowym, dla każdej rodziny, przemysłu, systemów finansowych, bankowych. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w których dochodzić będzie do  cyklicznych przerw w dostawie energii, z powodu niewystarczalnej liczby elektrowni na terenie kraju – dodał.

Dzięki uchwaleniu projektu ustawy o rynku mocy i wydzieleniu z obecnie płaconych rachunków za energię elektryczną opłaty mocowej, odbiorcy zyskają długoterminowe stabilne dostawy energii elektrycznej. Odpowiednie środki finansowe zostaną przeznaczona na inwestycje, modernizacje i utrzymanie najbardziej potrzebnych mocy wytwórczych w energetyce. Tym samym, każdy odbiorca w kraju, zarówno gospodarstwo domowe, jaki i odbiorca przemysłowy, będzie mógł pobrać z sieci dowolną ilości energii, ponieważ na rynku mocy będą premiowane te elektrownie, które taką moc w wybranym przez odbiorców czasie będą w stanie dostarczyć. Dodatkowo rynek mocy będzie bodźcem do wymiany najstarszych i niskosprawnych bloków energetycznych w kraju na nowe elektrownie, co pozytywnie wpłynie na poziom emitowanych zanieczyszczeń.

Rynek mocy jest mechanizmem, który funkcjonuje już w najbardziej rozwiniętych krajach świata np. USA, Wielka Brytania, czy Francja. Inne państwa UE również analizują  możliwość wprowadzenia rynku mocy, ponieważ problem z bilansem pomocy nasila się wraz ze wzrostem udziału odnawialnych źródeł energii (OZE). Pomimo, że produkcja energii elektrycznej w konwencjonalnych elektrowniach zmniejsza się corocznie, muszą być one pozostawać w ciągłej gotowości do produkcji energii w czasie kiedy zapotrzebowanie jest duże, a warunki pogodowe uniemożliwiają działanie wiatraków czy ogniw fotowoltaicznych. Tyle że samo utrzymywanie gotowości kosztuje, wymaga tez ciągłych inwestycji. Dlatego potrzebny jest rynek mocy.

Podczas dzisiejszych rozmów Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego przedstawiciele strony społecznej, pracodawców oraz władz samorządowych potwierdzili konieczność wprowadzania rynku mocy. Szczególnie przedstawiciele przemysłu podkreślali potrzebę gwarancji dostaw energii elektrycznej wykorzystywanej w procesach produkcyjnych, a właśnie rynek mocy zapewni stabilne fundamenty do dalszego rozwoju przemysłu energochłonnego w Polsce.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px