Log In

Minister: nie redukować węglowych źródeł energii

– Będę przekonywać Komisję Europejską, żeby już nie redukować istniejących źródeł węglowych, ale żeby nowo przybywające bloki zasilane były z innych źródeł – zapowiedział w środę (11 października) Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Podczas zorganizowanego w Warszawie Kongresu Nowego Przemysłu, szef resortu energii podkreślił, że dążeniem Ministerstwa Energii jest „dookreślenie przyszłości polityki energetycznej kraju na zasadzie konsensusu wewnętrznego, w tej dziedzinie bardzo trudnego do osiągnięcia, jak również konsensusu z Komisją Europejską”.

– Kiedy mówimy, że w 2050 roku możliwy jest udział 50 proc. węgla w energetyce, z jednej strony spotykamy się z protestami górników na Śląsku, z drugiej strony – nie chcą tego przyjąć do wiadomości zwolennicy pełnej dekarbonizacji. Po trzech kwartałach tego roku już widać, że w 2017 roku wzrost zużycia energii znacznie przekroczy 2 proc. W ostatnich dwóch latach wyniesie około 5 proc. Będę przekonywać Komisję Europejską, żeby już nie redukować istniejących źródeł węglowych, ale żeby nowo przybywające bloki zasilane były z innych źródeł – zazanaczył Tchórzewski.

Dodał, że „jesteśmy na końcowym etapie negocjacji w zakresie rynku mocy, bo bez niego nasze wyzwania ekologiczne są nie do utrzymania”.

– Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku ustawa o rynku mocy zostanie uchwalona i notyfikowana przez Komisję Europejską – podsumował.

Źródło: Portal górniczy

Autor: BAR

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px