Log In

Polska będzie kroczyć drogą elektromobilności [FOTO,VIDEO]

To już jest pewne. Polska będzie kroczyć drogą elektromobilności. Takie wnioski wypływają ze spotkaniu wybitnych przedstawicieli nauki, biznesu, administracji rządowej i samorządowej podczas II Kongresu producentów pojazdów elektrycznych i infrastruktury energetycznej do ich ładowania w ramach V edycji Warszawskich Dni Energii 2018.

– Motoryzacja jest jedną z najbardziej innowacyjnych, produktywnych i kreatywnych branż na świecie. Polska z tysiącem firm w branży motoryzacyjnej ma wiele pokazania i dużo do wygrania. Wszyscy, którzy dzisiaj stawiają na nowe technologie są już zwycięzcami. Wielu z pośród Państwa śledzi program prowadzony przez ElektroMobility Poland (EMP). Obecnie jesteśmy w kluczowym miejscu. Zespoły i konsorcja, ponad setka przedsiębiorców, które zgłosiły się do kolejnego konkursu EMP będą w tym roku przygotowywać prototyp polskiego pojazdu elektrycznego. Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że to wielki sukces wszystkich, którzy odpowiedzieli na apel EMP. Bądźcie wspólnotą myślącą nie przez pryzmat zagrożeń ale przez pryzmat szans – powiedział podczas wystąpienia otwierającego kongres Michał Kurtyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii.

Jest nas tu na sali bardzo liczne grono. Są naukowcy, przedsiębiorcy i pasjonaci, bo właśnie to co do niedawna było pasją dziś staje się przyszłością – mówiła Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy rozpoczynając kongres. – Stawiamy na elektromobilność, ale i transport szynowy. Do końca 2025, może 2027 chcielibyśmy wymienić wszystkie autobusy na niskoemisyjne lub zeroemisyjne. To pozwoli przybliżyć nas do celu jakim jest czyste powietrze dla Warszawy. Chcemy również wspierać elektryczny transport indywidualny dlatego nie czekając na rozwiązania ustawowe przygotowujemy program publicznych ładowarek miejskich. Ich szybka budowa nie będzie jednak możliwa bez należycie przygotowanego prawa – uzupełniła. – Życzę gorącej i owocnej dyskusji. Jeśli dziś Państwo będziecie się spierać, uznam, że dzisiejszy kongres był ważny i wniósł wiele do Polskiej elektromobliności – zakończyła prezydent Kaznowska.

Półtora roku temu, tu w gmachu Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferu Technologii Politechniki Warszawskiej, którego mam przyjemność być gospodarzem, podpisywaliśmy pierwszą umowę związaną z elektromobilnością. Udział naszej uczelni w rozwoju tej dziedziny to dla nas zaszczyt, ale też i obowiązek – mówił do zebranych w auli CZIiTT prof. Stanisław Wincenciak, prorektor ds. rozwoju Politechniki Warszawskiej i dodał – Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie w kręgu gości ze świata biznesu, przemysłu i nauki przyniesie bogatą wymianę doświadczeń i wiedzy.

Relacja fotograficzna z rozpoczęcia i otwarcia II Kongresu.

Wśród gości otwierających Kongres byli podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii Michał Kurtyka, Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska i Prorektor ds. rozwoju Politechniki Warszawskiej prof. Stanisław Wincenciak. W swoich wystąpieniach podkreślali oni jak istotne jest uczestniczenie w rozwoju nowoczesnych technologii przez polskie firmy i naukowców. Michał Kurtyka wiele miejsca w swojej wypowiedzi poświęcił polskiemu programowi e-bus i elektryfikacji transportu miejskiego. Renata Kaznowska skoncentrowała się na kolejnych działaniach planowanych przez miasto i planach rozwoju zarówno transportu miejskiego jak i infrastruktury do ładowania różnego typu pojazdów elektrycznych. Z kolei prof. Stanisław Wincenciak, nawiązał do niezbyt odległej historii kiedy to Politechnika Warszawska podpisywała porozumienia mające wspierać rozwój elektromobilności w Polsce.

Relacja z wystąpień:

Michał Kurtyka, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii, w wystąpieniu otwierającym II Kongres.

[fvplayer src=”http://naszatve.pl/wp-content/uploads/2018/01/M_Kurtyka_wystąpienie_II_Kongres.mp4″ splash=”http://naszatve.pl/wp-content/uploads/2018/01/Maichał-Kurtyka_konferencja-prasowa-copy.jpg” width=”1280″ height=”720″]

Renata Kaznowska, Wiceprezydent m.st. Warszawy, w wystąpieniu otwierającym II Kongres.

[fvplayer src=”http://naszatve.pl/wp-content/uploads/2018/01/R_Kaznowska_wystąpienie_II_Kongres.mp4″ splash=”http://naszatve.pl/wp-content/uploads/2018/01/media_2.jpg” width=”1280″ height=”720″]

Profesor Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. rozwoju Politechniki Warszawskiej, w wystąpieniu otwierającym II Kongres.

[fvplayer src=”http://naszatve.pl/wp-content/uploads/2018/01/S_Wincenciak_wystąpienie_II_Kongres.mp4″ splash=”http://naszatve.pl/wp-content/uploads/2018/01/Wincenciak-otwarcie.jpg” width=”1280″ height=”720″]

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px