Log In

SALON RÉTROMOBILE 2018 – 70 lat modelu 2CV, 50lat modelu Mehari i blisak rocznica Citroëna

Salon Rétromobile 2018, który odbędzie się w Paryżu od 7 do 11 lutego, będzie okazją do uczczenia przez markę Citroën dwóch kultowych modeli samochodów: 2CV z 1948 roku i Méhari z 1968 roku. Citroën przedstawi też, co należy do rzadkości, przodka modelu 2CV, prototyp pod nazwą „TPV” z roku 1939 (Toute Petite Voiture – „Maleńki Samochód”). Rocznicom obu modeli będą towarzyszyć oryginalne instalacje: dwa ogromne zestawy części zamiennych zbudowane na wzór wyprasek z częściami do sklejania modeli dla dzieci, z tą jednak różnicą, że w skali 1:1, gdyż prezentowane są oryginalne części zamienne do 2CV i Méhari! Ponadto Citroën rozpoczyna przygotowania do obchodów w 2019 roku 100-lecia istnienia firmy.

Podczas tegorocznego Salonu Rétromobile (Paris Expo Porte de Versailles), który będzie trwać od środy 7 lutego do niedzieli 11 lutego, Citroën zaprasza zwiedzających do swojego stoiska w Pawilonie nr 1.
Wieczór prasowy odbędzie się we wtorek 6 lutego od godziny 19.00. Ekspozycja będzie podróżą w czasie przepełnioną wspomnieniami z dzieciństwa. Zwiedzanie z przewodnikiem…

70 LAT LEGENDARNEGO MODELU 2CV, PRZEZNACZONEGO DLA WSZYSTKICH
Salon w Paryżu, 1948 rok. Citroën 2CV zostaje zaprezentowany po raz pierwszy w obecności prezydenta Republiki Francuskiej, Vincenta Auriola. Model wprawia w osłupienie tłumnie zgromadzoną publiczność. Nawet jeśli niektórzy szydzą z niecodziennej sylwetki samochodu, to pozostali odnajdują w niej wszystkie te zalety, których brakuje wielu innym, ówczesnym samochodom: prostoty, lekkości konstrukcji, zwrotności, komfortu, wszechstronności…
Od pierwszych dni po premierze strumień napływających zamówień na samochód potwierdza słuszność rozwiązań przyjętych przez markę Citroën i jej wizjonerskich projektantów.
André Lefebvre, szef biura projektów Citroën, wyposażył 2CV w liczne technologie, odkrywcze jak na tamte czasy: przedni napęd, miękkie zawieszenie z dużym skokiem kół, dwucylindrowy silnik chłodzony powietrzem, itd.

Przeznaczony dla ludu, w najlepszym tego słowa znaczeniu, Citroën 2CV stał się realnym zjawiskiem społecznym. To samochód zarówno rolnika, jak i księdza proboszcza, ojca rodziny czy studenta. Zrobił niebywałą karierę w ciągu 42 lat istnienia na rynku. Osiągnął do 1990 roku ponad 5,1 miliona sprzedanych egzemplarzy z wersją furgonetki włącznie. Dziś popularne 2CV jest jedną z ikon w historii samochodów i zrzesza liczne grono kolekcjonerów na całym świecie.

Tagged under

Nie znaleziono powiązanych artykułów.

Warsaw

Banner 468 x 60 px