Log In

Modus Energy rozpoczyna budowę klikudziesięciu elektrowni słonecznych w Polsce

Firm Modus Energy rozpoczyna budowę 12 nowych elektrowni słonecznych na terenie Polski. To pierwsze z przeszło 50 podobnych obiektów o łącznej wartości około 50 mln euro, które Modus Energy planuje zrealizować w naszym kraju.

 

Zakończenie budowy pierwszych elektrowni słonecznych Modus Energy w Polsce zaplanowano na koniec czerwca 2018 r. Jeszcze w tym roku ruszyć ma budowa około 30 identycznych obiektów w różnych regionach kraju. Łączna moc elektrowni, które zajmą obszar około 130 ha, wyniesie 53 MW. Koszty inwestycji szacowane są na ponad 50 mln euro.

Realizacja projektu została podzielona na trzy etapy, pierwszy z nich w ramach którego ma powstać 16 elektrowni o łącznej mocy 14,4 MW ma zostać zakończony do końca drugiego kwartału 2018 roku. W drugim etapie ma powstać 23 instalacje PV o łącznej mocy 21,1 MW, a ich oddanie do użytku przewidziano na koniec bieżącego roku. Ostatni, trzeci etap, zakłada powstanie 18 elektrowni o łącznej mocy 17,5 MW do końca drugiego kwartału przyszłego roku.

– Projekt Modus Energy to jak dotychczas jedno z największych przedsięwzięć w zakresie energii słonecznej realizowanych w Polsce. Olbrzymi rynek, zaangażowanie państwa w rozwój sektora odnawialnych źródeł energii i przyjazne otoczenie przedsiębiorstwa w Polsce stanowią o atrakcyjności tego kraju dla naszej firmy. Z kolei jako inwestor dysponujemy doświadczeniem i środkami niezbędnymi do wykonania dużych projektów w Polsce. Chcielibyśmy przyciągnąć inwestorów zewnętrznych również podczas realizacji innych projektów – mówi Ruslan Sklepovič, prezes zarządu Modus Energy.

Spółka zainwestowała w projekty budowy elektrowni słonecznych w Polsce, które wygrały w państwowych aukcjach OZE. Do tej pory Polska zorganizowała aukcje na sprzedaż energii słonecznej o łącznej mocy 400 MW. Przeszło jedna dziesiąta całkowitej mocy energii słonecznej w kraju pochodzi z elektrowni Modus Energy.

W celu pozyskania dodatkowych inwestycji na bieżące projekty, pod koniec zeszłego roku spółka Modus Group wyemitowała obligacje o łącznej wartości 5 mln euro. Niedawno grupa Modus podpisała także umowę z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) w sprawie dofinansowania elektrowni biogazowych na Białorusi. W ramach porozumienia EBOiR przyzna spółce kredyt w wysokości ponad 12 mln euro.

Modus Energy AB to holding działający w sektorze odnawialnych źródeł energii, do którego należą spółki realizujące inwestycje w elektrownie biogazowe i słoneczne na terytorium Europy. Grupa inwestuje w projekty w zakresie OZE i obecnie realizuje budowę nowych elektrowni biogazowych i słonecznych na Litwie, w Polsce, Hiszpanii. Łączna moc elektryczna elektrowni słonecznych i biogazowych działających na Litwie przekracza 19 MWe, a moc cieplna wynosi 8,34 MWt.

Warsaw

Banner 468 x 60 px