Log In

PGNiG rozpoczął współpracę z uczelniami w obszarze innowacji

Dzięki dostępowi do zasobów badawczo-rozwojowych uczelni spółka może znaleźć innowacyjne rozwiązania dla wszystkich segmentów swojej działalności, a doktoranci mogą rozwijać się zawodowo i korzystać ze stypendium – napisała PGNIG w komunikacie prasowym.

 

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jako jedna z pierwszych firm na polskim rynku dostosowała swój system podnoszenia kwalifikacji i zatrudnienia do realizacji doktoratów wdrożeniowych. Poprzez współpracę z uczelniami PGNiG daje swoim pracownikom możliwość zdobycia stopnia doktorskiego, zaś same doktoraty mają rozwiązywać interesujące spółkę zagadnienia. Firma uzgodniła już formalności z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, prowadzi też rozmowy z kolejnymi uczelniami.

– Wykorzystujemy każdą możliwość, aby wzmocnić swoją działalność w obszarze badań, rozwoju i innowacji. Doktoraty wdrożeniowe dają nam możliwość podwyższenia kompetencji naszych pracowników i zacieśnienia współpracy z najlepszymi jednostkami naukowymi w Polsce. Jesteśmy przekonani, że korzyści odniosą wszyscy zaangażowani, a przede wszystkim otoczenie społeczno-gospodarcze związane z naszą branżą – mówi Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu PGNiG ds. rozwoju.

Praca dyplomowa ma wiązać temat doktoratu z potrzebą rozwiązania praktycznego problemu w PGNiG, przy czym jej autor jest jednocześnie pracownikiem spółki. Nie musi dzielić swojego czasu na aktywność zawodową i badawczą, lecz wykorzystuje swoją pracę do pisania rozprawy doktorskiej. Nie musi wykorzystywać urlopu np. na zbieranie materiałów. Może liczyć też na refundację kosztów podróży. Pracownikom-doktorantom comiesięczne stypendium w wysokości 2450 zł funduje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

– Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że doktorant, będąc jednocześnie naszym pracownikiem, doskonale zna nasze potrzeby. Rozwiązuje interesujące nas zagadnienie, a jednocześnie rozwija się naukowo – wyjaśnia Dariusz Dzirba, dyrektor Departamentu Badań i Rozwoju w PGNiG.

Poprzez aktywność pracownika-doktoranta korzystającego z programu doktoratów wdrożeniowych spółka zyskuje dostęp do zasobów badawczo-rozwojowych najlepszych jednostek naukowych w kraju i możliwość wdrożenia innowacyjnego rozwiązania. Z kolei uczelnie mają dzięki takiej współpracy wiedzę o obszarach zainteresowania biznesu. Dzięki temu mogą odpowiednio profilować studia na potrzeby przemysłu oraz kształtować ofertę usług badawczych. Sam doktorant ma zaś możliwość rozwoju własnej kariery naukowej i zawodowej przy jednoczesnym zatrudnieniu.

– Mamy już zgłoszenia kandydatów wśród naszych pracowników. Zainteresowanie jest duże. Pierwsze tematy dotyczyć będą obszaru poszukiwań i eksploatacji gazu i ropy naftowej – mówi wiceprezes Łukasz Kroplewski.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px