Log In

W pięciu polskich gminach powstaną naukowe stacje zabaw

Pięć tygodni, ponad 760 tysięcy oddanych głosów i ambitna walka do samego końca. Tak wyglądała rywalizacja w ramach organizowanego przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza programu edukacyjnego „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci”. Stawką internetowego głosowania były nowoczesne edukacyjne place zabaw o łącznej wartości pół miliona złotych. Polacy zdecydowali, że powstaną w pięciu gminach – Konarzynach, Miłoradzu, Trzemesznie, Łosicach i Żegocinie.

Do udziału w programie „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci” zgłosiło się ponad 170 gmin. Od 24 stycznia do 28 lutego br. każda z nich miała szansę wygrać atrakcyjną nagrodę – Naukową Stację Zabaw PGNiG o wartości 100 tys. zł każda, fundowaną przez organizatorów. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczyło wskazać lokalizację dla przyszłej stacji i zachęcić mieszkańców do głosowania na stronie www.powietrzebezsmieci.pl.

Nasza kampania ma charakter edukacyjny, dlatego każdy, kto chciał oddać głos, musiał obejrzeć krótki filmik o tematyce ekologicznej i udzielić odpowiedzi na związane z nim pytanie. W ten sposób mogliśmy budować świadomość ekologiczną wśród mieszkańców gmin. Dziennie odnotowywaliśmy blisko 22 tysiące głosów, co oznacza, że akcja cieszyła się naprawdę dużym zainteresowaniem – podkreśla Łukasz Kroplewski, Wiceprezes PGNiG SA.

Naukowe Stacje Zabaw będą składały się z kilkunastu urządzeń edukacyjno-rekreacyjnych, takich jak tablice do zabawy w eko-memory, panele sensoryczne, huśtawki, obrotowe cylindry do animacji obrazów, a także tablice informacyjne. Dzięki nim zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli w trakcie zabawy dowiedzieć się między innymi, jak dbać o środowisko naturalne. Na placu zabaw będą również dostępne ławeczki otoczone trawą i krzewami ozdobnymi. Budowa stacji planowana jest w wakacje 2018 roku.

Serdecznie gratulujemy zwycięskim gminom. Są one zlokalizowane w różnych częściach kraju, w tym w województwie małopolskim, czyli tam gdzie problemy ze smogiem są szczególnie dotkliwe. Jesteśmy przekonani, że w dłuższej perspektywie budowa świadomości ekologicznej pozwoli na poprawę jakości powietrza w Polsce – dodaje Zbigniew Kajdanowski, Prezes Fundacji PGNiG im. I. Łukasiewicza.

Oprócz gmin, w programie PGNiG „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci”, biorą udział szkoły podstawowe. Zgłosiło się prawie 1000 placówek, do których trafiły ANTYSMOGBOXY, czyli specjalne zestawy edukacyjne zawierające scenariusze lekcji oraz pomysły na doświadczenia i eksperymenty naukowe dla klas I–III. Na ich podstawie do 27 kwietnia nauczyciele mają przeprowadzić pięć lekcji, poświęconych zanieczyszczeniu powietrza i sposobom na jego ograniczenie. Trzy szkoły z najciekawiej zrealizowanymi lekcjami wygrają wyposażenie dla pracowni przyrodniczych o wartości 30 tys. zł.

Oprócz serii lekcji edukacyjnych w jednej ze szkół w każdym z 16 województw pojawi się Radek Brzózka, ambasador programu „Powietrze bez śmieci”. Prezenter telewizyjny i popularyzator nauki weźmie udział w lekcjach pokazowych, podczas których wspólnie z dziećmi i nauczycielami przeprowadzi eksperymenty naukowe, związane z zanieczyszczeniami powietrza.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px