Log In

Gdynia będzie mieć autobusy na wodór

Gdynia jako jedno z pierwszych miast w Polsce planuje zakup autobusów miejskich napędzanych wodorem. We wtorek podpisała list intencyjny z Lotosem na dostawy wodoru.

Władze Gdyni chcą, by transport publiczny w tym mieście opierał się już w niedalekiej przyszłości na nowych technologiach i rozwiązaniach przyjaznych środowisku. Stąd pomysł, by postawić także na autobusy zasilane wodorem, które nie emitują żadnych spalin (w wyniku spalania wodoru powstaje …woda) i cicho się poruszają. Miasto planuje ich zakup (albo organizując przetarg albo kierując zapytania ofertowe do producentów), ale chce jednocześnie zabezpieczyć dostawy paliwa do nich. I w tym celu rozpoczyna współpracę z Lotosem, który miałby produkować i dostarczać wodór do tych autobusów.

– Wierzę w to, że autobusy z napędem wodorowym to przyszłość i nowa jakość – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Nie jest to wcale fantasmagoria, bo tylko w Polsce jest już trzech producentów autobusów na wodór, a w kolejnych krajach powstają pierwsze stacje do tankowania wodoru (ich budowę planuje się także w Polsce, chce to robić m.in. właśnie Lotos). Autobusy miejskie z napędem wodorowym jeżdżą już m.in. w Londynie, Berlinie, Oslo, Mediolanie, Kolonii i Hamburgu.

Wśród naukowców powszechny jest pogląd, że w przyszłości auta z tradycyjnym napędem (na benzynę lub olej napędowy) – wraz z wyczerpywaniem się złóż ropy – zastąpią właśnie pojazdy na prąd zasilane wodorem.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px