Log In

Ursus Bus. Karol Zarajczyk prezesem. Marek Pol szefem rady nadzorczej

Karol Zarajczyk, prezes Ursus SA, został w środę prezesem spółki–córki koncernu, czyli Ursus Bus. Prawdopodobnie ma to na celu ściślejszą nad nią kontrolę po zawirowaniach z przełomu kwietnia i maja, gdy straty Ursus Busa zachwiały giełdową wyceną akcji głównej spółki. Szefem rady nadzorczej został były wicepremier Marek Pol.
Karol Zarajczyk to syn Andrzeja Zarajczyka, który poprzez swoje firmy kontroluje cały koncern Ursusa. Ursus Bus to z kolei firma założona przez kilku laty z połączenia części Ursusa odpowiedzialnej za produkcję autobusów i firmy AMZ Kutno. Od początku tego roku w całości kontrolowana przez Zarajczyków.
Po zmianach prezesem Ursus Busa jest Karol Zarajczyk. W zarządzie są jeszcze Jan Wielgus, dotychczasowy prezes, jako wiceprezes, Paweł Dadej, Wojciech Pyzio i Filip Walczak. Radę nadzorczą stanowią obecnie Marek Pol (zastąpił jako jej szef Karola Zarajczyka), Andrzej Zarajczyk i Michał Szwonder.

Niecałe dwa miesiące temu akcje Ursus SA straciły na wartości po informacji, że spółka zamknęła ubiegły rok ze stratą netto na poziomie ok. 20 mln zł. Przyczyną były straty jakie wygenerował Ursus Bus. Karol Zarajczyk tłumaczył tę sytuację koniecznością inwestycji w biznes elektrobusowy, który zyski zacznie przynosić dopiero od tego roku. Istotnie w zeszłym roku Ursus sprzedał zaledwie kilkanaście autobusów, ale zebrał dużo zamówień, które zrealizuje w tym roku, m.in. 47 elektrobusów dla Zielonej Góry.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px