Log In

Największy w Europie system magazynowania energii uruchomiony na stadionie Johan Cruijff ArenA

Dzisiaj uruchomiono największy w Europie zainstalowany w budynku komercyjnym system magazynowania energii wykorzystujący zregenerowane i nowe akumulatory z samochodów elektrycznych. Uroczystość otwarcia poprowadził amsterdamski radny Udo Kock.

Wyjątkowy projekt jest efektem współpracy między firmami Nissan, Eaton, BAM, The Mobility House oraz Johan Cruijff ArenA. Wspierają go także Amsterdamski Fundusz na rzecz Klimatu i Energii (AKEF) oraz Interreg.

3‑megawatowy system magazynowania energii stanowi bardziej niezawodne i wydajne źródło zaopatrzenia w energię dla stadionu, jego gości i sąsiednich obiektów oraz jest podłączony do holenderskiej sieci elektroenergetycznej. Dzięki połączeniu modułów konwersji firmy Eaton z pojemnością odpowiadającą 148 akumulatorom z Nissanów LEAF system nie tylko umożliwia magazynowanie energii w sposób bardziej zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju, ale także pozwala na powtórne wykorzystanie akumulatorów z samochodów elektrycznych zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym.

Dzięki temu systemowi magazynowania energii stadion będzie mógł bardziej inteligentnie wykorzystywać własne zasoby zrównoważonej energii oraz, za pośrednictwem spółki Amsterdam Energy ArenA BV, oferować nadwyżki pojemności akumulatorów” — mówi Henk van Raan, dyrektor ds. innowacji w Johan Cruijff ArenA. „ArenA dysponuje znacznym zapasem mocy, nawet w czasie awarii zasilania. W rezultacie stadion będzie mógł przyczynić się do poprawy stabilności holenderskiej sieci elektroenergetycznej. Johan Cruijff ArenA jest jednym z najbardziej ekologicznych stadionów na świecie i jako pionier wprowadza inteligentne innowacje, takie jak ten unikatowy system magazynowania energii”.

Cieszymy się, że mamy swój wkład w powstanie największego w Europie systemu magazynowania energii przeznaczonego do budynku komercyjnego. Dzięki Johan Cruijff ArenA możemy już dziś wykazać, że ponowne wykorzystanie akumulatorów wymontowanych z samochodów elektrycznych Nissana może przyczynić się do poprawy efektywności całego systemy energetycznego i zwiększenia jego zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju. Nasz elektryczny ekosystem stanowi centrum zrównoważonej przyszłości, zmieniając sposób prowadzenia samochodów, a także nasz styl życia” — mówi Francisco Carranza, dyrektor zarządzający Nissan Energy.

Europe’s largest energy storage system is now live at the the Johan Cruijff Arena

Elastyczne magazynowanie energii

System magazynowania energii pełni istotną rolę w równoważeniu podaży energii i zapotrzebowania na nią na stadionie Johan Cruijff ArenA. System o mocy 3 MW i pojemności 2,8 MWh byłby wystarczający do zasilenia kilku tysięcy gospodarstw domowych. Pojemność ta umożliwia także magazynowanie i optymalne wykorzystywanie energii wytwarzanej przez 4200 paneli słonecznych zamontowanych na dachu stadionu ArenA. System magazynowania energii stanowi awaryjne źródło zasilania, pozwalając ograniczyć korzystanie z agregatów prądotwórczych zasilanych olejem napędowym oraz odciążyć sieć elektroenergetyczną poprzez zmniejszenie szczytowych wartości poboru energii na przykład w czasie koncertów.

Johan Cruijff ArenA

Johan Cruijff ArenA należy do pierwszej ligi międzynarodowych stadionów wielofunkcyjnych. Obiekt pełni rolę siedziby klubu AFC Ajax oraz holenderskiej reprezentacji w piłce nożnej. Organizowane są na nim także wielkie koncerty, imprezy taneczne i spotkania firmowe. Johan Cruijff ArenA obsługuje ponad 2 miliony gości rocznie. Stadion stara się zapewnić jak najlepsze wrażenia osobom zasiadającym na widowni. Johan Cruijff ArenA, we współpracy z partnerami, oferuje najwyższą jakość usług i udogodnień, konsekwentnie budując optymalne doświadczenie dla kibiców odwiedzających stadion i jego okolicę.

Amsterdam Innovation Arena

Nowy system magazynowania energii zainstalowany na stadionie i obsługująca go firma Amsterdam Energy ArenA BV są konkretnymi efektami programu innowacji realizowanego przez Amsterdam Innovation Arena, w którym ośrodki wiedzy, urzędy i firmy, takie jak BAM, Nissan, Eaton i The Mobility House, współpracują przy rozwijaniu stadionu przyszłości.

Stadion i jego otoczenie stanowią „żywe laboratorium”, w którym innowacje są testowane w praktyce. Innowacyjne koncepcje i pomysły, a także sprawdzone rozwiązania z zakresu budowy stadionów oraz zarządzania nimi i eksploatacji takich obiektów, są popularyzowane wśród zarządców innych stadionów oraz obiektów sportowych i rekreacyjnych przez Johan Cruijff ArenA International. Partnerami Amsterdam Innovation Arena są: Johan Cruijff ArenA, Rada Miejska Amsterdamu, Amsterdam Smart City, TNO, KPN, KPMG, Huawei, Microsoft, Signify, Nissan, Eaton, Honeywell i BAM.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px