Log In

Pierwsza stacja z magazynem energii typu Smart Power Station powstaje przy głównej siedzibie ZPUE

Stacja transformatorowa zintegrowana z magazynem energii typu SPS 001 (Smart Power Station), która wkrótce stanie przy głównej siedzibie ZPUE we Włoszczowie, będzie pierwszą jednostką tego typu wyprodukowaną przez spółkę.
W połowie sierpnia planowane są pierwsze próby uruchomienia systemu, a na targach Energetab w Bielsku-Białej prezentacja rozwiązania „on-line”. System monitoringu, w który wyposażona jest SPS 001, umożliwia za pośrednictwem internetu prezentację, wizualizację i analizę przepływu energii w stacji.

SPS 001 będzie wspomagała wewnętrzną sieć zakładową ZPUE i gromadziła energię w nowoczesnych bateriach litowo-jonowych wyprodukowaną przez OZE. ZPUE uruchomi mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy 2430W i turbinę wiatrową o mocy 2800W. Tej wielkości generacja nie ma znaczącego wpływu na sieć zasilającą zakład, ale system będzie wyposażony w oprogramowanie SPS control, które umożliwi przyłączanie źródeł OZE o znacznie większych mocach.

– W minionym tygodniu posadowiono 15 metrowy słup, który będzie masztem podtrzymującym turbinę wiatrową pionowego obrotu. Wkrótce zostaną do niego domontowane elementy mechaniczne podtrzymujące turbinę i sama turbina. Całkowita wysokość konstrukcji wyniesie około 17 metrów – mówi product market manager w ZPUE zaangażowany w projekt – Adam Haraziński.

Słup posłuży także do montażu nowoczesnych opraw autonomicznych LED, które oświetlą drogę wjazdową do firmy. Energia wyprodukowana w siłowni wiatrowej zostanie przekazana do stacji SPS, gdzie w zależności od warunków zostanie zużyta na bieżące potrzeby lub zakumulowana w magazynie energii.

– Wkrótce dalsze prace budowlane. Przed nami konieczność wykonania wykopu na część podziemną stacji SPS w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej już stacji SN/nN. Część podziemna będzie przeznaczona na magazyn energii – mówi inżynier Projektów Innowacyjnych z Działu Innowacji i Transferu Technologii ZPUE Artur Koziński.

Magazyn energii będzie się głównie składał z ogniw litowo-jonowych. Umieszczenie magazynu pod ziemią znacznie poprawi warunki pracy tych ogniw zwiększając tym samym ich trwałość. Wpłynie także na poprawę efektywności oddawania i przyjmowania energii oraz pozwoli na zaoszczędzenie energii potrzebnej do utrzymania stałych warunków pracy akumulatorów.

– Sukcesywnie pojawiają się kolejne komponenty systemu, wyprodukowano już obudowę betonową, oraz baterię litowo-jonową wraz ze sterownikiem i zaimplementowanym systemem sterującym BMS. Wkrótce zostanie dostarczony inwerter dwukierunkowy do magazynu energii, ładowarka AC/DC, źródła OZE – dodaje Adam Haraziński.

Ładowanie pod kontrolą

Kolejną funkcją realizowaną przez system SPScontrol będzie zarządzanie ładowaniem samochodów elektrycznych. Stacja będzie obsługiwała trzy standardy ładowania, dwa poprzez łącza DC (CCS typ2 i Chademo ) oraz jedno AC do max 63A. Wspomniane zarządzanie sprowadza się do tego, żeby nie dopuścić do pogorszenia jakości energii elektrycznej (spadków napięć, przerw w zasilaniu) na skutek rozpoczęcia procesu ładowania samochodu ładowarką dużej mocy. W sytuacji braku wystarczającej mocy w sieci, magazyn energii zapewni brakującą energię do naładowania pojazdu lub jeśli nie będzie takiej możliwości, zablokuje proces ładowania. Dzięki stacji SPS poprawi się jakość energii dostarczanej do zakładu, a w przypadku zaniku napięcia w sieci zasilającej nasz zakład stacja będzie pełniła funkcję dużego UPS-a, który uchroni najbardziej wrażliwe obwody od utraty zasilania do czasu powrotu napięcia w sieci.

Monitoring i bezpieczeństwo

Możliwa współpraca z wieloma źródłami energii, potencjalna rozbudowa magazynu energii, obsługa ładowarek pracujących w różnych standardach, sprawiają, że rozwiązanie SPS jest uniwersalne i skalowalne. Całością zarządzać będzie oprogramowanie SPScontrol, dzięki któremu obsługa stacji będzie prosta, bezpieczna i przyjazna dla użytkownika. SPScontrol umożliwi zarówno zdalne jak i lokalne monitorowanie stanu stacji, generowanie raportów okresowych, generowanie komunikatów alarmowych o awariach i zagrożeniach. Umożliwi to efektywne zarządzanie siecią, analizę wykorzystania energii elektrycznej, demonstrację i szkolenie personelu w zakresie obsługi systemu.

Efektywne zarządzanie to nie tylko oszczędności, planowanie, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. SPScontrol będzie czuwał nie tylko nad bezpieczną pracą systemu jako całości, ale także będzie kontrolował utrzymanie dopuszczalnych warunków pracy dla każdego komponentu stacji.
Jednym z głównych zadań oprogramowania SPScontrol ma być zarządzanie przepływem energii do i z magazynu energii. Decyzja o ustaleniu punktu pracy inwertera ma być podejmowana na podstawie pomiarów dokonywanych w poszczególnych polach odpływowych i w polu zasilającym. Wszelkie decyzje podejmowane przez system będą uwzględniały aktualny stan techniczny baterii kontrolowany własnym sterownikiem i oprogramowaniem BMS.

Tagged under

Nie znaleziono powiązanych artykułów.

Warsaw

Banner 468 x 60 px