Log In

Siedlce: Elektromobilność już na ulicach

Jest już pierwsza stacja ładowania aut elektrycznych, dzisiaj powstaną dwie kolejne. Do końca lipca w Mieście powinny zostać zamontowane dalsze dwie. W Siedlcach rusza zapowiadany w lutym pilotaż projektu wynajmu aut elektrycznych.

Stacje są efektem pilotażowego projektu wynajmu aut elektrycznych, który realizowany jest w ramach rządowego programu rozwoju tego rodzaju transportu w Polsce. 5 lutego 2018 r. podpisano w magistracie List intencyjny w sprawie wdrożenia w Siedlcach projektu E-mobility. Zakłada on powstanie stacji ładowania samochodów elektrycznych oraz uruchomienie publicznego systemu car-sharingu (wynajmu aut).

Nowa stacja jaka pojawiła się przy UM przy ul. Pułaskiego jest pierwszą, która została zamontowana. 18 lipca powstaną dwie kolejne: na ul. Katedralnej i na Placu Zdanowskiego (przy PKP). Do końca lipca – po zakończeniu procesu dokumentacji formalno-prawnych – powinny pojawić się stacje numer: cztery i pięć. Zostaną zamontowane: na ul. Wiszniewskiego (na parkingu przy NovymKinie) i na ul. Monte Cassino (przy parkingu).

Patronat nad projektem objął w lutym 2018 roku Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, a List intencyjny podpisali: prezydent Wojciech Kudelski – w imieniu Miasta Siedlce, Karol Tchórzewski – prezes Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach oraz Tomasz Jarmicki – prezes Zarządu PGE Nowa Energia, firmy która realizuje projekt w naszym Mieście. Przedsięwzięcie e-mobility wspierają: Ministerstwo Energii i Ministerstwo Rozwoju, oraz Polski Fundusz Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Urząd Miasta wskazał 17 lokalizacji stacji, bowiem w proponowanym modelu współpracy zapewnia działki pod ich posadowienie. Magistrat zobowiązał się też do zapewnienia miejsc parkingowych, przeznaczonych specjalnie dla samochodów z programu car-sharing i zapewnienia możliwości korzystania z bus-pasów na jezdniach, wjazdu do stref ograniczonego ruchu oraz darmowego parkowania dla samochodów objętych systemem.

Inicjator i właściciel projektu – PGE Nowa Energia sp. z o.o. dostarczy samochody elektryczne (będzie rozpisany przetarg), kupi i dostarczy stacje ładowania oraz uruchomi system IT do zarządzania car-sharingiem. Ponadto spółka opracuje model biznesowy usługi i poprowadzi działalność biznesową car-sharing w przyszłości. Pokryje też koszty przyłączenia stacji ładowania do sieci elektroenergetycznej oraz wystąpi formalnie z wnioskiem o przyłączenie stacji do sieci dystrybucyjnej.

Zadaniem spółki Przedsiębiorstwo Energetyczne z Siedlec będzie bycie operatorem systemu car-sharingu – poza formalnym udziałem w projekcie – tj. obsługiwanie systemu i zapewnienie bieżącej obsługi pojazdów.

Drugim istotnym elementem programu jest car-sharing. Wspierając innowacyjność, grupa PGE zaproponowała pilotaż, mający sprawdzić, jak na poziomie średniej wielkości miasta wyglądał będzie zarówno system ładowania, jak i wypożyczania aut? I zrobi to w Siedlcach: w kilku punktach Miasta pojawią się auta do wypożyczenia, z odpłatnością, dla zarejestrowanych użytkowników. Urząd Miasta Siedlce ma wyznaczyć kilka miejsc, gdzie elektryczne auta będzie można odstawić. Będą one umiejscowione proporcjonalnie do wielkości Miasta, tak by dla każdego były stosunkowo blisko dostępne.

Pilotaż dot. infrastruktury wystartuje w 3 kwartale br. i potrwa co najmniej pół roku. W 1. etapie dostępnych będzie – w granicach Miasta – 5 stacji ładowania i 5 samochodów do wypożyczenia, też w tym roku. Miejsc odstawiania samochodów będzie więcej, jednak ich lokalizacje powstaną w wyniku ustaleń z samorządem, w oparciu o uwagi i sugestie mieszkańców. Nie określono terminu zakończenia pilotażu, natomiast wstępnie oszacowano stawkę za użytkowanie: minuta wypożyczenia e-samochodu kosztować ma w pilotażu 1-1,5 zł. (szacunki z początku bieżącego roku). Miejsce odstawienia auta ureguluje aplikacja, która będzie też naliczała większe opłaty za użytkowanie auta poza granicami Siedlec.

Wymiernymi korzyściami pilotażu będą dostępne dla mieszkańców, publiczne stacje ładowania samochodów elektrycznych oraz uruchomiona usługa krótkoterminowego najmu samochodów dla zarejestrowanych użytkowników. Siedlcom przybędzie korzyść promocyjno-wizerunkowa: tj. elektryczny transport jako element ograniczania emisji spalin oraz promocji innowacyjnych rozwiązań (smart-city).

źródło: siedlce.pl

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px