Log In

Model biznesowy elektrowni w Puławach uwzględnia wysokie ceny CO2

– Model biznesowy planowanej budowy nowego bloku energetycznego w Puławach uwzględnia rosnące ceny emisji CO2 – poinformował prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki.

Prezes pytany, czy rosnące koszty emisji CO2 mogą sprawić, że nowy blok energetyczny w Puławach opalany węglem kamiennym stanie się nieopłacalny, odpowiedział:
– Ceny CO2 są wysokie, ale zostały one wkalkulowane w model biznesowy. Ta kwestia jest na bieżąco monitorowana i analizowana przez zarząd Puław. Ryzykiem był wcześniej rozważany blok opalany gazem – dodał.

Nowy blok energetyczny opalany węglem energetycznym w Puławach o mocy 100 MWe ma powstać kosztem 890 mln zł. Harmonogram zakłada, że blok zostanie oddany do regularnej eksploatacji do końca 2021 roku.

Uprawnienia do emisji CO2 w europejskim systemie ETS w ciągu roku podrożały ponad trzykrotnie, we wtorek ceny rynkowe przekraczały 21 euro za tonę CO2. Polska ponad 70 proc. energii elektrycznej produkuje z węgla kamiennego i brunatnego. Giełdowe ceny energii elektrycznej z dostawą w kolejnym roku w ciągu 12 miesięcy wzrosły z ok. 160 do 250 zł za MWh.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Warsaw

Banner 468 x 60 px