Log In

Trybuna Górnicza o wizycie polskich górników w Australii

– Wizyta pokazała, że dla strony australijskiej jesteśmy partnerami. Tak my, jak i oni, budujemy gospodarkę w oparciu o węgiel i nie zamierzamy z niego rezygnować. Zaproszono nas do współpracy. Dobrze się stało, że w delegacji uczestniczyli przedstawiciele polskich spółek i świata nauki. Ta wizyta to było budowanie rynku dla polskiego przemysłu – powiedział wiceminister Grzegorz Tobiszowski, poproszony przez „Trybunę Górniczą” o podsumowanie niedawnej wizyty w Australii.

Jakie kontrakty i szczegółowe doświadczenia przewieźli przedstawiciele polskiego górnictwa? O tym – m.in. w rozmowie z Grzegorzem Tobiszowskim, w najnowszym, 35. numerze „Trybuny Górniczej”, która w czwartek, 30 sierpnia trafi do Czytelników.

Aktualności zdominowała też publikacja wyników półrocznych Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Odbiła się na nich majowa katastrofa w ruchu Zofiówka oraz – jak tłumaczy spółka – wypłata odwieszonych czternastek i deputatów za 2016 r.

Reportera „Trybuny Górniczej” nie mogło zabraknąć we wtorek, 28 sierpnia, w Zabrzu, gdzie pod kopalnią Makoszowy obchodzono okrągłą, 60. rocznicę tragicznego podziemnego pożaru w 1958 r., kiedy życie starciło 72 górników. W smutnym tonie utrzymane są też najnowsze doniesienia specjalnej komisji Wyższego Urzędu Górniczego w sprawie katastrofy w ruchu Zofiówka. Ważnej rocznicy (38 lat od podpisania Porozumień Jastrzębskich) poświęca tygodnik tekst pt. „Śląska droga do wolności”.

W poczytnym cyklu, w którym „Trybuna Górnicza” opisuje załogi kopalń, tym razem bohaterami odcinka są górnicy z oddziału GRP4b w ruchu Borynia w JSW. „Popisali się nie lada krzepą, na każdej zmianie musieli na własnych barkach zanieść do przodka sześć kompletów obudowy” – podaje autor, Kajetan Berezowski.

O tym, jak Polska Grupa Górnicza już na etapie budowy obiektów przygotowuje je na przyszłą eksploatację górniczą, pisze Jacek Madeja. Miłośnicy mocnych wrażeń, których na kinowym ekranie „nie powstydziłby się Steven Spielberg” z przyjemnością przeczytają tekst pt. „Strzelanie pod kopułą” – reportaż z Kopalni Doświadczalnej Barbara GIG. W numerze także niecodzienna wizyta we wnętrzu wielkiego pieca nr 2 w Dąbrowie Górniczej oraz szczegółowe porady dla korzystających ze świadczeń górniczych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

O arkanach likwidacji majątku zakładów górniczych i o pomysłach na jego przekształcenia przeczytamy w rozmowie z Jackiej Szuścikiem, wiceprezesem Spółki Restrukturyzacji Kopalń. „Trybuna Górnicza” opisuje też sukcesy podlubelskiej kopalni Bogdanka w niełatwych kontaktach z ekologami.

„Niezwykły cżłowiek na zwykłej desce” to tytuł artykułu, w którym gazeta przybliża fascynującą sylwetkę niepełnosprawnego sportowca Szymona Klimzy z pawłowickiego Pniówka.

Zachęcamy do lektury tygodnika! W czwartek, 30 sierpnia, najnowsza „Trybuna Górnicza” dostępna jak zwykle na bramach kopalń i w kioskach miejscowości górniczych w regionie i w kraju.

Źródło: Portal gospodarka i ludzie

Autor: WIG

Warsaw

Banner 468 x 60 px