Log In

Premier Mateusz Morawiecki: Program dla Śląska ważnym elementem programu gospodarczego

To jest nie tylko program dla województwa śląskiego, ale absolutnie podstawowy dla całej Polski – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji „Program dla Śląska – dotychczasowe osiągnięcia” w Katowicach.

Szef rządu podkreślił, że Program dla Śląska jest ważnym elementem programu gospodarczego rządu i głównym układem napędowym gospodarki polskiej. Dodał, chciałbym, żeby cała Polska była w blasku województwa śląskiego, a łagodnie przebiegająca transformacja gospodarki śląskiej była wielkim naszym atutem w zmaganiach gospodarczych w całej Europie.

Innowacyjność w przemyśle wydobywczym

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że dla rządu ważny jest przemysł wydobywczy, ponieważ stanowi napęd energetyczny całej naszej gospodarki. Jak dodał, istotny jest wzrost innowacyjności przemysłu, jak również inwestycje rozwojowe, tak, by były częścią składową całego programu transformacji. Tutaj rodzi się nowoczesna Polska, ale również jak najbardziej w pełnej symbiozie z tym, co kojarzymy z przeszłości, czyli z potęgą górniczo-wydobywczo-energetyczną – mówił szef rządu.

Czyste środowisko

Podczas swojego wystąpienia Prezes Rady Ministrów mówił, czyste środowisko jest elementem Programu dla Śląska, a poprawa jakości środowiska naturalnego jest dla nas wielkim zadaniem. Dodał, że Śląsk stanie się zagłębiem bezemisyjnego transportu.

Jednak, jak podkreślił premier, to jest właśnie ta kwadratura koła – przemysł wydobywczy chce sprzedawać węgiel i my też chcemy, by kopalnie były cały czas naszym głównym elementem suwerenności energetycznej, ale jednocześnie chcemy czystego powietrza.

Szef rządu zaznaczył, że program termomodernizacji i poprawy warunków środowiska jest wdrażany. Jak mówił, chcemy mieć czyste powietrze i mieszkańcy województwa śląskiego też chcą mieć czyste powietrze, dlatego określone zostały nowe standardy jakości kotłów, jakości pieców, dyskutujemy o rozporządzeniu dotyczącym jakości paliw, którymi będzie można palić.

Infrastruktura transportowa

Jednym z celów Programu dla Śląska jest również modernizacja infrastruktury transportowej. Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na przyjęty wczoraj przez Radę Ministrów program modernizacji dróg lokalnych. Wspomniał też o bezpieczeństwie energetycznym, które może być zapewnione m.in. przez zakłady znajdujące się na terenie województwa śląskiego oraz repolonizację, czyli odkupienie części aktywów energetycznych. Ważnym punktem programu jest też poprawa warunków życia mieszkańców całego województwa poprzez stworzenie obszaru metropolitalnego śląsko-zagłębiowskiego. Zwiększenie komfortu życia mieszkańców województwa śląskiego to jest to, o co nam chodzi – powiedział premier.

***

Program dla Śląska to jeden z projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).

Program zakłada:

  • Wzrost innowacyjności przemysłu i inwestycji rozwojowych w regionie,
  • Zwiększenie aktywności zawodowej i podniesienie kwalifikacji mieszkańców regionu,
  • Poprawę jakości środowiska przyrodniczego,
  • Rozwój i modernizacja infrastruktury transportowej,
  • Wykorzystanie potencjału województwa  śląskiego w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz rozwój innowacji w energetyce,
  • Poprawę warunków rozwojowych miast województwa śląskiego.
Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px