Log In

PGNiG: wzrasta konsumpcja gazu w Polsce. Blisko 20 proc. importu to dostawy LNG

Na podstawie potwierdzonych danych sprawozdawczych spółka poinformowała, że w strukturze importu PGNiG w okresie styczeń-sierpień 2018 r. udział gazu LNG wyniósł blisko 20 proc., a udział gazu z Rosji ok. 74 proc.

 

W okresie styczeń-sierpień 2018 roku PGNiG sprowadziło blisko 64 proc. więcej gazu LNG niż w analogicznym okresie roku 2017 i ok. 7 proc. więcej gazu z Rosji.

Jednocześnie Spółka zaznacza, że wahające się corocznie i kwartalnie ilości importowanego gazu z Rosji nie są skutkiem jakichkolwiek zmian w długoterminowym kontrakcie importowym. Ilości te są zawsze wyższe od minimalnych ilości narzuconych przez Gazprom w ramach klauzuli „take or pay”, ale są także zawsze niższe od maksymalnych ilości rocznych ustalonych wiele lat temu w długoterminowym kontrakcie importowym, który wygasa w 2022 r.

Oprócz wydobycia gazu w Polsce, które pokrywa około 25 proc. zapotrzebowania polskiego rynku, PGNiG importuje coraz więcej gazu z coraz większej liczby państw (Katar, USA, Norwegia). Import gazu rośnie w odpowiedzi na gwałtownie rosnące zapotrzebowanie polskiego rynku. Konsumpcja gazu w Polsce wzrosła z 15 mld m sześc. w 2015 roku do 17 mld m proc. w roku 2017. Jest to najbardziej dynamiczny wzrost w historii polskiego rynku, ale także jeden z najwyższych wzrostów w Europie.

PGNiG kontynuuje wysiłki na rzecz dywersyfikacji źródeł i dróg dostaw gazu do Polski i przygotowuje się do rozpoczęcia zaopatrywania polskiego rynku w gaz wydobywany na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, którego transport gazociągiem Baltic Pipe przez Morze Północne, Danię i Morze Bałtyckie rozpocznie się pod koniec 2022 roku. Ponadto, w ramach przygotowywanych kontraktów wieloletnich, PGNiG będzie dysponował od 2022 r. corocznie portfelem ponad 4 mln ton LNG z USA (ok. 5,5 mld m sześc. po regazyfikacji).

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px