Log In

Premier Mateusz Morawiecki o programie przyspieszonej gazyfikacji w Polsce

Program będzie prowadzony w 300 gminach, czyli obejmie ponad 10 proc. wszystkich gmin w Polsce – powiedział szef rządu podczas konferencji poświęconej programowi przyspieszenia inwestycji w sieć gazową w latach 2018-2022.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że gaz jest bardzo ważnym źródłem energii dla Polski, a jego wykorzystanie wspiera m.in. rządowy program Czyste Powietrze, rozwój miejsc pracy, a także wydobycie rodzimych surowców energetycznych. Wydobywamy nieco ponad 4 mld metrów sześciennych gazu z ponad 17 mld metrów sześciennych, które zużywamy – mówił szef rządu. Jak dodał, im więcej będziemy wydobywać, a później rozprowadzać i używać w gospodarstwach domowych i przemyśle, tym czystsze będzie nasze powietrze.

Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że przez najbliższe 4 lata zwiększone zostanie wydobycie gazu o prawie 30 proc., co sprawi, że Polska będzie niezależna od zewnętrznych źródeł. Gaz z Podkarpacia i Wielkopolski, będzie doprowadzany do polskiej sieci gazownictwa, która będzie budowana w kolejnych 300 gminach – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

***

Program przyspieszenia inwestycji w sieć gazową Polski w latach 2018-2022

Gazyfikacja będzie realizowana poprzez rozbudowę sieci gazowych, przy wykorzystaniu technologii skroplonego gazu ziemnego (LNG). Powstanie 4 817 km sieci i wybudowanych zostanie 77 stacji LNG. W ramach planowanych nakładów inwestycyjnych w wysokości 7,5 mld zł w latach 2019-2022 na realizację programu zostaną przeznaczone dodatkowe środki z dywidendy w kwocie 0,87 mld zł.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px