Log In

Premier Mateusz Morawiecki o termomodernizacji budynków w ramach programu Czyste Powietrze

To jeden z naszych najważniejszych programów, bo chcemy, by Polacy mieli czyste powietrze –  powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z rodziną, która jest beneficjentem rządowego programu Czyste Powietrze w gminie Skawina w woj. małopolskim.

Powiedzieliśmy, że zrobimy ten program i rozpoczęliśmy realne działania czyli po pierwsze – określenie jakości i wymiana kotłów.  Po drugie – określenie jakości paliw czyli to, co wkładamy do pieca, aby była ona jak najwyższa. I po trzecie – punkt kluczowy, którego inauguracji jesteśmy dziś świadkami – termomodernizacja, izolacja budynków – mówił premier.

Jak zaznaczył szef rządu na program, który będzie trwał przez najbliższe lata, przeznaczamy ponad 100 mld zł, na wsparcie finansowe w wysokości do 90 %, albo czasami nawet do 100% dla tych ludzi, których nie będzie stać na wzięcie udziału w kosztach ocieplania swoich budynków.

Premier podkreślił, że ocieplenie budynku stwarza szansę na oszczędności energetyczne rzędu 30 do 50%. Jak mówił, to mniejsza potrzeba spalania, mniejsze zużycie nośników energetycznych, czystsze powietrze, mniej szkodliwych substancji.

Dla nas najważniejsza jest jakość naszego powietrza i wierzę , że dzięki temu programowi powietrze w Polsce będzie coraz lepsze, nasze domy coraz cieplejsze,  a Polacy – coraz zdrowsi. O to chodzi w tym programie  – zakończył szef rządu.

Termomodernizacja budynków w ramach programu Czyste Powietrze

Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, aby efektywnie zarządzać energią. Jest skierowany do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego. Program będzie realizowany przez 12 lat (w latach 2018-2029) , z czego przez 10 będzie można składać wnioski.

Przewiduje dofinansowanie m.in. na:

  • wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe),
  • zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu,
  • docieplenie przegród budynku,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej
  • montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
  • instalacje odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej),
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Dotacje i pożyczki będą udzielane za pośrednictwem 16 Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Do tej pory w ramach programu Czyste Powietrze złożono od 19 września br. ponad 5200 wniosków (stan na 11.10.2018 r.).

źródło: KPRM

Tagged under

Nie znaleziono powiązanych artykułów.

Warsaw

Banner 468 x 60 px