Log In

Minister Tchórzewski o wyzwaniach polskiej energetyki na Ogólnopolskim Szczycie Gospodarczym w Siedlcach

– Polska energetyka stoi obecnie przed niezmiernie ważnym zadaniem sprostania wielu oczekiwaniom zarówno ze strony społecznej – obywateli, przedsiębiorców, jak również ekologów i wysokim wymogom Unii Europejskiej, co do emisyjności CO2. Aby temu sprostać cały sektor energii podlega silnym procesom transformacji – podkreślił minister energii otwierając Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy w Siedlcach 18 października 2018 r.

– Polska energetyka wiele zrobiła już w ostatnich latach, jeśli chodzi o ograniczenie szkodliwych emisji. Startowaliśmy z zupełnie innego poziomu niż nasi europejscy partnerzy, dlatego stoimy na stanowisku, że redukcja emisji CO2 powinna dokonywać się stopniowo i z uwzględnieniem kosztów ekonomicznych i społecznych – powiedział minister Krzysztof Tchorzewski.

Minister podkreślił, że jednocześnie nie zapominamy o tym, że dla nas najważniejszym priorytetem jest przede wszystkim zapewnienie pełnej niezależności i bezpieczeństwa energetycznego kraju, bo bez tego konkurencyjny rozwój gospodarczy jest niemożliwy. – Polska energetyka nie może być narażony na zbyt często ostatnio zmieniającą się sytuację międzynarodową – dodał.

Pomiędzy sektorem energii i gospodarką istnieje silne sprzężenie także, gdy mowa o modernizacji sektora energetycznego. – Nasze działania jako ME, takie jak wprowadzenie rynku mocy, wsparcie dla wysokosprawnej kogeneracji, stymulowanie przez nas wzrostu na rynku odnawialnych źródeł energii czy poprawy efektywności energetycznej uwolnią dodatkowe strumienie inwestycyjne w sektorze wytwarzania energii. Będzie to zauważalne także w postaci impulsu rozwojowego w wymiarze całej polskiej gospodarki – ocenił minister Tchórzewski

W opinii szefa ME wsparcie dla kogeneracji i działania w celu uzdrowienia sektora ciepłowniczego w Polsce to szansa i wyzwanie także dla samorządów w Polsce. – To od ich poziomu zaangażowania zależeć będzie skala rozwoju sieci ciepłowniczej i w efekcie skuteczność działań w zakresie walki z niską emisją. W tym celu musi nastąpić rozbudowa systemów dystrybucji ciepła, która wpłynie na jego dostępność z uwagi na możliwość przyłączenia znacznie większej ilości odbiorców ciepła systemowego – powiedział. Dodał, że celem działań na rzecz rozwoju ciepłownictwa jest ogólna poprawa jego efektywności. Dotyczy to zarówno dużych jednostek wytwórczych jak i lokalnych systemów ciepłowniczych i ma zastosowanie do wszystkich technologii produkcji

Obecnie, w UE tworzona jest „Strategia długoterminowa dotycząca redukcji gazów cieplarnianych do roku 2050”. ME czynnie bierze udział w dyskusji, która ma miejsce w trakcie procesu przygotowawczego i optuje za przyjęciem umiarkowanego stanowiska.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px