Log In

Sekretarz energii USA w tym tygodniu odwiedzi Polskę i inne kraje regionu

Sekretarz energii USA Rick Perry odwiedzi w tym tygodniu Polskę, Ukrainę, Węgry i Czechy – poinformował Departament Energii. W czwartek w Warszawie Perry ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą i przedstawicielami polskiego rządu.

 

Według Departamentu Energii, głównym celem podróży Perrego do krajów Europy Środkowo-wschodniej jest wzmacnianie partnerstwa w sektorze energii z poszczególnymi państwami regionu. Departament przypomniał, że na wrześniowym szczycie inicjatywy Trójmorza w Rumunii Perry zgłosił pomysł P-TEC (Partnership for Transatlantic Energy Cooperation), mający na celu rozwój współpracy energetycznej pomiędzy USA i „europejskimi sojusznikami”.
W czasie podróży sekretarz Perry ma rozmawiać z przedstawicielami rządów regionu o cyberbezpieczeństwie, energii jądrowej, eksporcie amerykańskiego LNG i węgla. Sekretarz ma się też spotkać z biznesem energetycznym, działającym w regionie, m.in. z ukraińskimi odbiorcami amerykańskiego węgla. Na Ukrainie Perry ma odwiedzić elektrownię węglową w Trypolu pod Kijowem. Właściciel – spółka Ukrenergo – od lata 2018 r. jest odbiorcą węgla z USA. Jak podkreślił Departament energii to „rezultat wysiłków administracji Donalda Trumpa, by rozwijać eksport surowców energetycznych z Ameryki”.
PAP

Warsaw

Banner 468 x 60 px