Log In

Tauron: Pilotażowy klaster energii doceniony

Dzierżoniowski Klaster Energii, koordynowany przez spółkę TAURON Ekoenergia, otrzymał certyfikat z wyróżnieniem w II Konkursie na Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii organizowanym przez Ministerstwo Energii. 

Klastry energetyczne to pomysł pionierski. Tego typu przedsięwzięcie nie ma swojego odpowiednika w Europie, dlatego kluczowym wyzwaniem jest opracowanie modelu współpracy między wszystkimi podmiotami chcącymi go tworzyć. Obecnie TAURON buduje kompetencje koordynatora w ramach trzech struktur klastrowych, to jest karkonoskiego, oławskiego i dzierżoniowskiego klastra energii  – mówi Filip Grzegorczyk, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia.

Uroczyste wręczenie certyfikatów odbyło się 6 listopada br. w Warszawie. Dzierżoniowski klaster otrzymał  certyfikat i wyróżnienie. W konkursie wzięło udział  68 klastrów, certyfikaty otrzymały 33 a wyróżnienia – jedynie 6 podmiotów.  W klastrze dzierżoniowskim – podobnie, jak w karkonoskim i oławskim – TAURON Ekoenergia pełni rolę Koordynatora Klastra.

Zakończenie projektu badawczo-rozwojowego „Klastry Energii – pilotaż roli koordynatora” przewidziane jest na grudzień 2019 roku. Efektem prac i zebranych doświadczeń będzie kompleksowa usługa koordynatora klastrów (oferta handlowa dla inicjatyw klastrowych – z opcją skalowania i komercjalizacji).  Komercjalizacja, czyli wprowadzenie nowej usługi do ofert TAURON Ekoenergia usługi koordynatora jest planowana na IV kwartał 2020 roku (wprowadzenie nowego produktu/usługi do oferty TEE).

Prowadzone prace koncentrują się na przygotowaniu narzędzi umożliwiających wypełnienie głównego założenia usługi koordynatora klastra energii, jakim jest pełnienie funkcji operatora techniczno-handlowego podkreśla Roman Gabrowski, Prezes Zarządu TAURON Ekoenergia.

Zadaniem klastrów energii jest zapewnienie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, poprawa lokalnego środowiska naturalnego oraz zwiększenie konkurencyjności i efektywności ekonomicznej lokalnej gospodarki.

Dzierżoniowski Klaster Energii został powołany w połowie 2017 roku porozumieniem sygnowanym przez TAURON Ekoenergia, przedstawicieli powiatu dzierżoniowskiego oraz instytucji i firm, które zadeklarowały chęć współpracy (tj.  Wodociągi  i Kanalizacja spółka z o.o. w Dzierżoniowie, Stowarzyszenie Ziemi Dzierżoniowskiej, Gmina Miejska Dzierżoniów, Gmina Bielawa, Starostwo Powiatu Dzierżoniowskiego, Gmina Dzierżoniów, Gmina Pieszyce, Gmina Piława Górna, Gmina Niemcza, Gmina Łagiewniki, ECO Ekologiczne Centrum Odzysku spółka z o.o. w Pieszycach, ZEC Zakład Energetyki Cieplnej spółka z o.o. w Pieszycach Oddział Terenowy Stowarzyszenia „Wolna Przedsiębiorczość” w Świdnicy).

-4°C

Warsaw

Cloudy

Humidity 80%

Wind 25.75 km/h

  • 03 Jan 20190°C-4°C
  • 04 Jan 20190°C-6°C
Banner 468 x 60 px