Log In

Baltic Pipe: Polska i Dania rozgraniczyły strefy ekonomiczne

Szefowie dyplomacji Polski i Danii – Jacek Czaputowicz i Anders Samuelsen – podpisali w poniedziaÅ‚ek, 19 listopada, w Brukseli umowÄ™ w sprawie rozgraniczenia obszarów morskich na BaÅ‚tyku – podaÅ‚o polskie MSZ. Przez obszar ten przebiega rekomendowana trasa gazociÄ…gu Baltic Pipe.

Uzgodniona linia rozgraniczenia podzieli szelfy kontynentalne i wyłączne strefy ekonomiczne Polski i Danii w części Morza Bałtyckiego znajdującej się na południe od Bornholmu. Przez obszar o powierzchni ok. 3,6 tys. km kw., na którym przez kilkadziesiąt lat nie dokonano rozgraniczenia stref ekonomicznych, przebiega rekomendowana trasa podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe.

„Dzisiejsza ceremonia podpisania stanowi ważny dzieÅ„ w naszych dwustronnych relacjach. Pokazuje, że przy dwustronnym zaangażowaniu, wzajemnym zaufaniu i szacunku, możliwe jest sprawne i pokojowe rozwiÄ…zywanie nawet dÅ‚ugotrwaÅ‚ych sporów” – podkreÅ›liÅ‚ Czaputowicz, cytowany w komunikacie MSZ.

Minister wyraziÅ‚ jednoczeÅ›nie przekonanie, że Polska i Dania „tak szybko jak to możliwe zakoÅ„czÄ… swoje wewnÄ™trzne procedury, konieczne do tego, aby umowa weszÅ‚a w życie”.

Szef duÅ„skiej dyplomacji oÅ›wiadczyÅ‚ z kolei, że jest bardzo zadowolony z podpisania umowy, które oznacza – wedÅ‚ug niego – zakoÅ„czenie rozpoczÄ™tych ponad 40 lat temu negocjacji, stanowiÄ…c zarazem „pierwszy krok w kierunku formalizacji porozumienia”.

„To doskonaÅ‚a wiadomość, w istocie pokazujÄ…ca nasze zaangażowanie w rozwiÄ…zywaniu trudnych spraw w drodze negocjacji” – dodaÅ‚ Samuelsen.

Informując o uzgodnieniu przebiegu polsko-duńskiej granicy na Bałtyku na początku listopada MSZ podało, że negocjacje przyniosły sprawiedliwe rozstrzygnięcie, które zostało osiągnięte zgodnie z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza z 10 grudnia 1982 r. oraz stosownym orzecznictwem międzynarodowym.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duńskie i polskie, a także do klientów w sąsiednich krajach.

W czerwcu br. polski operator przesyÅ‚owy gazu Gaz-System przyjÄ…Å‚ rekomendacjÄ™ trasy podmorskiej części gazociÄ…gu Baltic Pipe, który ma poÅ‚Ä…czyć polski i duÅ„ski system przesyÅ‚u gazu. DziÄ™ki temu do Polski trafi gaz z Szelfu Norweskiego. Rekomendowana trasa liczy ok. 275 km i wiedzie przez polskie i duÅ„skie obszary morskie oraz wyÅ‚Ä…czonÄ… strefÄ™ ekonomicznÄ… Szwecji. Po stronie duÅ„skiej gazociÄ…g bÄ™dzie wchodziÅ‚ na brzeg w punkcie Faxe South na wyspie Zelandia, w Polsce – w lokalizacji Niechorze-Pogorzelica w województwie zachodniopomorskim.

CaÅ‚y system Baltic Pipe skÅ‚ada siÄ™ z piÄ™ciu elementów – poÅ‚Ä…czenia systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duÅ„skim, rozbudowy trasy przesyÅ‚u gazu przez DaniÄ™, budowy tÅ‚oczni gazu na duÅ„skiej wyspie Zelandia, podmorskiego gazociÄ…gu z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym, oraz z rozbudowy polskiego systemu przesyÅ‚owego. Baltic Pipe budowany jest wspólnie przez operatorów systemu przesyÅ‚owego gazu – Gaz-System i duÅ„ski Energinet. Jak wynika z opublikowanego w maju tzw. zakresu inwestycji, nakÅ‚ady na nowa magistralÄ™ wyniosÄ… ok. 1,6 mld euro. Polski operator odpowiada za zadania inwestycyjne warte 800 mln euro. Trasa przesyÅ‚u gazu ma ruszyć jesieniÄ… 2022 r.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px