Log In

28 grudnia dodatkowe posiedzenie Sejmu; w porządku obrad rządowy projekt ws. podatku akcyzowego

28 grudnia odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu, który rozpatrzy tego dnia rządowy projekt zmian w ustawie o podatku akcyzowym. Ma to być jedyny punkt obrad; posiedzenie rozpocznie się o godz. 11 i ma potrwać do godz. 14.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował w piątek dziennikarzy, że na prośbę i na wniosek rządu Prezydium Sejmu zdecydowało o zwołaniu dodatkowego posiedzenia Sejmu – które wcześniej nie było zapowiadane – na 28 grudnia na godz.11.

Dodał, że będzie to niedługie posiedzenie. „Będzie jeden tylko punkt tych obrad. Chodzi o to, żeby obywatele mieli pewność, że nie nastąpią ani w tym roku, ani w następnym podwyżki cen energii” – zapowiedział Terlecki. „To jest cel tego pewnego pośpiechu, bo chodzi o to, aby nikt nie miał wątpliwości po Nowym Roku, że może myśleć o podniesieniu cen” – podkreślił wicemarszałek.

Na uwagę, że opozycja krytykuje ten pośpiech w procedowaniu Terlecki powiedział, że „chodzi o przygotowanie takiego projektu, który będzie najlepszy z punktu widzenia obywateli, ale też budżetu państwa”. „Taki projekt powstał i on będzie procedowany” – zaznaczył.

Pytany, czy jest możliwość, że projekty opozycji dot. cen energii będą procedowane na tym posiedzeniu Terlecki powiedział: „Zobaczymy”. Dopytywany, czy dopuszcza rozszerzenie porządku tych obrad odparł, że „nie”.

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15) podczas konferencji prasowej w Sejmie podkreślił, że w proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o podatku akcyzowym „generalnie chodzi o doprowadzenie do obniżenia opodatkowania cen energii elektrycznej” co uznał za „spory sukces Kukiz’15”

„My złożyliśmy w poniedziałek projekt proponujący obniżkę opodatkowania prądu poprzez obniżenie akcyzy i VAT-u. Rząd idzie w tym samym kierunku. Wydaje się, że korzyść dla obywateli powinna być podobna. Natomiast (rząd) proponuje obniżenie akcyzy z 20 do 5 zł i obniżenie o 95 proc. opłaty przejściowej” – zaznaczył Tyszka.

Projekt Kukiz’15 zakłada obniżenie VAT-u na energię elektryczną z 23 proc. do 5 proc. oraz akcyzy z 20 zł do 4,3 zł. „Poprosiliśmy, żeby nasz projekt był rozpatrywany równolegle z rządowym, na tym samym posiedzeniu i decyzja zostanie podjęta 28 grudnia na porannym posiedzeniu Prezydium Sejmu” – zaznaczył Tyszka.

O rozszerzenie porządku obrad posiedzenia o punkt dotyczący 98 proc bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność i projektu PO-KO dotyczącego energii apelowały: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i Joanna Kluzik-Rostkowska.

„Domagamy się, żeby tego 28 grudnia był rozpatrywany razem z projektem PiS-owskim również nasz projekt. Nic nie stoi na przeszkodzie skoro od pewnego czasu ten projekt ustawy już jest przygotowany” – mówiła Kluzik-Rostkowska.

Projekt posłów PO-KO zakłada obniżenie stawki akcyzy na energię elektryczną za megawatogodzinę do 4,50 zł dla gospodarstwa domowego i do 2,25 zł dla przedsiębiorców.

Kluzik-Rostkowska dodała, że jej klub domaga się też wprowadzenia do porządku obrad jeszcze jednego punktu. „Skoro już to posiedzenie 28 grudnia będzie, to uważamy, że to jest najlepszy moment, żeby debatować nad 98 proc. bonifikatą” – podkreśliła posłanka.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który przewiduje obniżenie stawki akcyzy za energię elektryczną z 20 zł na 5 zł za megawatogodzinę (MWh) jest już na stronie internetowej Sejmu.

Według harmonogramu obrad zamieszczonego na stronie internetowej Sejmu pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w ustawie o podatku akcyzowym zaplanowano w piątek w godzinach 11-12. Przewidziano 5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i kół. Następnie w obradach Sejmu będzie przerwa do godz. 13, po czym odbędzie się 45 minutowa debata nad sprawozdaniem Komisji o rządowym projekcie zmian. Na godz. 13.45 zaplanowano głosowania, które mają potrwać do godz. 14.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w piątek mechanizmy, które pozwolą utrzymać ceny energii na dotychczasowym poziomie, nie będzie więc podwyżek cen energii. Jak mówił, założenia te są związane z funkcjonowaniem budżetu. „Muszą one również być przyjęte w formie ustawy. I będą przyjęte w formie ustawy. Poprosiliśmy pana marszałka o zwołanie posiedzenia Sejmu w tym celu, żeby przyjęte zostały odpowiednie uregulowania ustawowe jeszcze w tym roku” – powiedział szef rządu.

„Głównymi mechanizmami, które tu chciałem przywołać jest obniżka akcyzy z obecnych 20 zł na 5 zł i to jest mniej o około 2 miliardy złotych w kosztach różnych podmiotów” – powiedział premier. Dodał, że „od tego trzeba liczyć również VAT, około 0,5 mld złotych.

źródło: CIRE.PL

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px