Log In

Pasażerski dron Boeinga odbył swój pierwszy lot

Boeing z powodzeniem ukończył pierwszy testowy prototyp autonomicznego pojazdu pasażerskiego (PAV). Urządzenie jest dziełem spółki Boeing NeXt, który przewodzi wysiłkom w zakresie miejskiej mobilności w powietrzu.

Zaprojektowanie i opracowanie elektrycznych samolotów do pionowego startu i lądowania (eVTOL) podjęła się spółka zależna amerykańskiego producenta, Aurora Flight Sciences. Testy odbyły się w Manassas, w amerykańskim stanie Wirginia i będą kontynuowane.

Prototyp PAV wykonał kontrolowany start, zawis i lądowanie, testując autonomiczne funkcje pojazdu i systemy kontroli naziemnej. Przyszłe testy będą sprawdzać lot do przodu, lot przy wykorzystaniu siły nośnej skrzydeł, a także etap przejściowy między trybami lotu w pionie i w przód. Ta faza przejściowa jest zwykle najważniejszym wyzwaniem inżynieryjnym dla każdego samolotu VTOL, który ma osiągać duże prędkości.

– W ciągu jednego roku przeszliśmy od projektu koncepcyjnego do latającego prototypu – mówi Greg Hyslop, dyrektor technologiczny amerykańskiego producenta. Napędzany elektrycznym układem napędowym, prototyp PAV został zaprojektowany do w pełni autonomicznego lotu od startu do lądowania, z zasięgiem do 80,47 km. Długi na 9 m z 8,5 m szerokości, zaawansowany płatowiec integruje układ napędowy i skrzydła, aby osiągnąć efektywny lot wznoszący i lot do przodu.

Lot testowy stanowi najnowszy kamień milowy dla Boeinga NeXt. Oprócz PAV, portfolio Boeinga NeXt obejmuje również bezzałogowy, w pełni elektryczny transportowiec lotniczy (CAV) zaprojektowany do transportu do 226,80 kg. CAV zakończył swój pierwszy lot wewnątrz budynku w zeszłym roku i przejdzie do testów w locie zewnętrznym w 2019 roku.

Tagged under

Nie znaleziono powiązanych artykułów.

Warsaw

Banner 468 x 60 px