Log In

Fraunhofer rozpoczyna testy łopat wiatraków w rozmiarze XXL

Niemiecki instytut Fraunhofer IWES uruchomi centrum, w którym będzie testować łopaty wiatraków kolejnej generacji. To odpowiedź na rozwój rynku rynku energetyki wiatrowej. Działający na nim producenci zapowiadają wdrożenie nowych turbin o mocach przekraczających 10 MW.

Fraunhofer IWES otrzymał grant od niemieckiego rządu oraz władz Bremy w łącznej wysokości 12 mln euro w celu przygotowania infrastruktury do testów łopat elektrowni wiatrowych, które będą wykorzystywane w wiatrakach wdrażanych do produkcji w kolejnych latach.

Zapotrzebowanie na nowe, dłuższe łopaty elektrowni wiatrowych wynika głównie z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Producenci wiatraków zapowiadają już wdrożenie do produkcji wielkich turbin, przeznaczonych do pracy na morzu, o jednostkowych mocach 10 MW i wyższych.

Fraunhofer IWES ma w tym celu uruchomić do roku 2021 nowe centrum testowe w Bremerhaven, czyli w centrum niemieckiego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej.

Niemiecki instytut zapewnia, że posiada już opracowane metody pozwalające na badanie łopat wiatraków w rozmiarach – jak określa to Fraunhofer – „XXL”, sięgających 115 metrów.

Fraunhofer IWES zauważa przy tym, że rozwój technologii wiatrowych przekracza wcześniejsze oczekiwania.

Wcześniej, w roku 2009, niemiecki instytut uruchomił infrastrukturę umożliwiającą testowanie łopat o długości do 70 metrów. W tym czasie najdłuższe dostępne na rynku łopaty sięgały 62,5 m.

Później w roku 2011 uruchomiono kolejną halę umożliwiającą testowanie łopat o długości do 90 metrów, tymczasem obecnie w fazę testów wchodzą łopaty o długości ponad 100 metrów.

Fraunhofer IWES zaznacza przy tym, że wraz z pojawieniem się na rynku dłuższych łopat trudne staje się prowadzenie badań ich w całości. Rozwiązaniem ma być wprowadzenie testów poszczególnych segmentów łopat.

107 metrów

W nowej turbinie wiatrowej, przeznaczonej do pracy na morzu, o jednostkowej mocy 10 MW, której wdrożenie na rynek zapowiada MHI Vestas, mają zostać zastosowane łopaty o długości 80 metrów.

W turbinie o takiej samej mocy, którą chce dostarczyć na rynek Siemens Gamesa, będą wykorzystywane łopaty o długości 97 MW. Ich produkcja ma się rozpocząć w niemieckim Cuxhaven, w największej na świecie fabryce łopat instalowanych w morskich wiatrakach – w odległości około 40 kilometrów od centrum badawczego Fraunhofer IWES w Bremerhaven.

Z kolei nowa elektrownia wiatrowa o mocy 12 MW, którą ma wdrożyć do produkcji amerykański GE, ma posiadać łopaty o długości 107 metrów. Za ich produkcję ma odpowiadać przejęty przez GE, wywodzący się z Danii producent LM Wind Power.

źródło: fraunhofer.de – Wirtschaftliche Prüfmethoden für XXL-Rotorblätter

Zusammensetzung der Fördermittel im Projekt
„Zukunftskonzept Betriebsfestigkeit Rotorblätter Phase II“

Hallenbau: BMBF und Land Bremen/EFRE-Förderung, 3,4 Mio. EUR

Prüfstandsbau: BMWi, 8 Mio. EUR

Arbeitspaket Methodenentwicklung: Land Bremen/EFRE-Förderung, 253.000 EUR

Tagged under

Nie znaleziono powiązanych artykułów.

Warsaw

Banner 468 x 60 px