Log In

ME: odkrywka Złoczew nie stoi w sprzeczności z ewentualną budową elektrowni jądrowej w okolicy Bełchatowa

Planowana przez grupę PGE inwestycja w odkrywkę węgla brunatnego Złoczew nie stoi w sprzeczności z ewentualną budową w okolicy Bełchatowa elektrowni jądrowej – poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Ta lokalizacja dla siłowni nie jest jednak przesądzona.
„Stanowisko ministerstwa jest takie, że Złoczew jest widziany jako odkrywka” – powiedział Tobiszowski podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. inwestycji Złoczew, dodając, że w mocy pozostaje rządowy Program dla sektora górnictwa węgla brunatnego.

Poinformował, że inwestycja nie stałaby w sprzeczności z ewentualną budową w okolicach Bełchatowa elektrowni jądrowej.

„(…) atom nie stoi w sprzeczności z inwestycją w Złoczewie. (…) Nawet gdyby brano pod uwagę Bełchatów, (…) to nie musi to się dziać w tym samym czasie, by wypychać odkrywkę Złoczew” – powiedział Tobiszowski.

Tomasz Nowacki, dyrektor departamentu energetyki jądrowej w ministerstwie energii, poinformował, że budowa elektrowni jądrowej w okolicach Bełchatowa nie jest przesądzona.

„Z punktu widzenia ewentualnej budowy elektrowni jądrowej, którą planujemy, lokalizacja bełchatowska ma pewne plusy w postaci rozwiniętej infrastruktury i jako taka może się wydawać na pewnym etapie atrakcyjna, ale za wcześnie, by przesądzać o lokalizacji na tym terenie” – powiedział Nowacki.

Poinformował, że pierwsza elektrownia jądrowa miałaby raczej zostać zbudowana na północy, a nie w centrum kraju.

„Niezależnie od wszystkiego, nie wydaje się, by nawet lokalizacja bełchatowska konfliktowała się z odkrywką” – powiedział Nowacki.Przedstawiciel ministerstwa środowiska poinformował, że postępowanie w zakresie udzielenia PGE koncesji na wydobycie węgla brunatnego w odkrywce Złoczew jest procedowane. Resort czeka na uzupełnienie wniosku przez przedsiębiorstwo.

„Pracujemy, nie przestajemy starać się o koncesję. Liczymy, że będzie w najbliższym czasie” – powiedział wiceprezes PGE ds. operacyjnych Ryszard Wasiłek.

Dodał, że niezależnie od starań o koncesję, prowadzone są inne prace przy projekcie, m.in. związane z transportem węgla.

„Projekt nazywa się Złoczew i nie jest w tej chwili projektem zagrożonym” – powiedział Wasiłek.

Złoże węgla brunatnego Złoczew położone jest na terenie województwa łódzkiego w obrębie powiatów wieluńskiego i sieradzkiego, ok. 50 km w linii prostej od Elektrowni Bełchatów. Złoże zostało uznane za perspektywiczne w projekcie Polityki energetycznej Polski do 2040 r.

Popyt na węgiel brunatny, ze względu na właściwości, pokrywany jest w pobliżu wydobycia. Jak wskazano w PEP2040, energetyczne wykorzystanie tego surowca jest i będzie utrudnione z uwagi na konieczność spełnienia wymogów środowiskowych oraz obciążenia kosztami polityki klimatyczno-środowiskowej.(PAP/CIRE)

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px