Log In

Emilewicz: za dwa tygodnie regulacje związane ze statusem prosumenta

Za dwa tygodnie przedstawimy pakiet regulacji, który pozwoli ustanowić status prosumenta – czyli kogoś, kto kupuje energię i jednocześnie ją produkuje – zapowiedziała w czwartek w Kielcach minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Minister podczas otwarcia I Kongresu Ekologii Powietrza, mówiła o programie Energia Plus. „Jestem przekonana, że ten program (…) pozwoli nie tylko dostarczać tanią energię, ale także odetchnąć wreszcie świeżym i czystym powietrzem w wielu miastach w Polsce” – podkreśliła.

„Za dwa tygodnie na zespole międzyresortowym przedstawimy pakiet regulacji, który pozwoli ustanowić status prosumenta, czyli kogoś, kto kupuje energię i jednocześnie ją produkuje” – mówiła minister.

Na późniejszej konferencji prasowej podała, że po międzyresortowych konsultacjach, prace legislacyjne nad pakietem na poziomie rządowym, będą mogły zakończy się pod koniec kwietnia.

Jak zaznaczyła minister, chodzi o to żeby jeszcze przed sezonem budowlanym, w kwietniu i w maju tego roku w Polsce „naprawdę zaczęła się rewolucja fotowoltaiczna”. „Jesteśmy o tym przekonani, mamy na to pełną zgodę polityczną, tak w rządzie i w parlamencie” – dodała Emilewicz.

Minister wyjaśniała, że prosumentami będą mogły być, m.in. jednostki samorządu terytorialnego oraz małe i średnie firmy. „Dzięki temu taki przedsiębiorca, czy podmiot samorządu – MOPS, szkoła, szpital – instalując instalację fotowoltaiczną na dachu (…) uzyska w szybkim tempie status prosumenta. Dzięki czemu będzie miał wyprodukowaną przez siebie energię, więc nie będzie jej musiał kupować z sieci, a po drugie – nadmiar wyprodukowanej energii będzie mógł do sieci oddać i w ten sposób uzyskać dodatkowe źródło przychodu. Bądź też obniżyć cenę energii, którą będzie musiał kupić wtedy, kiedy słońce nie będzie świecić” – opisywała minister.

Dodała, że programowi jednocześnie będą towarzyszyły instrumenty kredytowe. „Po pierwszej rozmowie z bankami wiemy, że ten atrakcyjny kredyt który banki przedstawią, gwarantowany instrumentami z Banku Gospodarstwa Krajowego, będzie +się spłacał+ poprzez nadwyżkę wyprodukowanego prądu” – zaznaczyła Emilewicz.

Emilewicz zwróciła uwagę, że to rząd Zjednoczonej Prawicy jako pierwszy przygotował program systemowej poprawy jakości powietrza w Polsce – wymieniła m. in. regulacje na które w 2014 r. zwracała uwagę Najwyższa Izba Kontroli, dotyczące standardów dla kotłów na paliwa stałe i standardów jakościowych dla paliw stałych. „Te dwie ważne regulacje, modelujące rynek, eliminujące z niego coś, co jest powodem niskiej emisji, czyli zanieczyszczenia powietrza, zostały już przez nas przygotowane” – wskazała.Przypomniała także o programie „Czyste powietrze” wspierającym finansowanie termomodernizacji domów i wymianę źródeł ciepła oraz o programie umożliwiającym finansowanie termomodernizacji w najbardziej zanieczyszczonych miastach, do 100 tys. mieszkańców.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podkreślił, że w walce ze smogiem nie chodzi tylko o czyste powietrze, ale także o rozwój polskiej gospodarki.

„Jesteśmy w okresie bezprecedensowo szerokich programów społecznych, ostatnio padły kolejne zapowiedzi jeśli chodzi o wparcie rodzin, obniżanie podatków. Chyba dzisiaj jest rzeczą dla wszystkich oczywistą, że te programy społeczne na dłuższą metę, w perspektywie wielu lat będą mogły być utrzymane i rozwijane tylko pod warunkiem, że zmienimy charakter polskiej gospodarki, że postawimy na innowacyjność, na nowoczesne technologie” – dodał.

Ocenił, że „trzeba zrobić wszystko, by nowoczesna energia opłacała się bardziej niż do tej pory”.

Gowin wskazał działania, jakie w zakresie energetyki realizuje podległy mu resort nauki wraz z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Wymienił program „Bloki 200+” – dotyczący unowocześniania sieci przesyłowych polskiego systemu energetycznego, pogram magazynowania wodoru, program budowy bez emisyjnego środka lokomocji i program bez emisyjnego transportu publicznego.

Wicepremier pogratulował Targom Kielce organizacji „tak znakomitego kongresu”. „Razem z panią minister spotkaliśmy się tutaj z wieloma czołowymi polskimi przedsiębiorcami. To są prywatne firmy zatrudniające często setki osób, budując własne laboratoria, własne ośrodki badawczo-rozwojowe. Widać wyraźnie, że ta branża może być kołem zamachowym rozwoju polskiej gospodarki” – ocenił Gowin.

Celem I Kongresu Ekologii Powietrza, organizowanego przez samorząd Kielc i Targi Kielce, jest poszerzenie wiedzy naukowej na temat smogu, promowanie programów antysmogowych i debata różnych środowisk o istotnych rozwiązaniach w dziedzinie ochrony powietrza dla Kielc i regionu. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano sesje dla przedsiębiorców, instytucji zajmujących się tematyką czystego powietrza, przedstawicieli władz samorządowych, dzieci i młodzieży oraz dla mieszkańców stolicy województwa świętokrzyskiego. Odbywają się m. in. warsztaty dotyczące elektromobilności, dyskusje poświęcone inwestycjom w odnawialne źródła energii czy zagrożeniom wynikającym z niskiej emisji.

źródło: CIRE

Tagged under

-4°C

Warsaw

Cloudy

Humidity 80%

Wind 25.75 km/h

  • 03 Jan 20190°C-4°C
  • 04 Jan 20190°C-6°C
Banner 468 x 60 px