Log In

Wkrótce kolejne stacje ładowania na dworcach. Potem wynajem aut, skuterów i rowerów

Prezes PKP SA Krzysztof Mamiński zapowiedział rozszerzenie udziału PKP SA w programie rozwoju elektromobilności. Ładowarki do aut mają się pojawić na kolejnych dworcach. 
Jak przypomniał podczas niedawnej konferencji prasowej prezes PKP SA Krzysztof Mamiński, w ramach Programu Inwestycji Dworcowych do 2023 r. zbudowanych i zmodernizowanych zostanie łącznie około 200 dworców za łączną kwotę 1,4 mld zł. Część z nich powstanie w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych. 

– Pod koniec 2018 roku spółka podpisała umowę na realizację kolejnych 20 tego typu obiektów, m.in. w Chałupach, Kraśniku czy Czarnej Tarnowskiej. IDS-y to dworce modułowe, zastępują duże, niefunkcjonalne budynki, które nie odpowiadają współczesnym oczekiwaniom podróżnych. Obiekty dostosowywane są do potrzeb wszystkich grup pasażerów, w tym osób z niepełnosprawnościami. Posiadają również ekologiczne rozwiązania, takie jak panele fotowoltaiczne czy odzysk wody deszczowej – zaznaczył Krzysztof Mamiński.

Kolejowa spółka bierze również udział w rozwoju elektromobilności. W ubiegłym roku uruchomiono ładowarki dla samochodów elektrycznych na czterech dworcach. – Wydłużyliśmy możliwy czas ładowania pojazdów, a do końca tego kwartału uruchomimy sześć kolejnych ładowarek – poinformował Mamiński. Jak dodał, w kolejnym etapie PKP SA chce uruchomić możliwość wynajmu samochodów elektrycznych, skuterów i rowerów.

PKP SA przygotowuje również koncepcję rozbudowy sieci terminali przeładunkowych na terenach PKP w oparciu o wspólne zarządzanie. Podpisano już umowy o współpracy, m. in. ze Śląskim Centrum Logistycznym. Wieloletni program ma zostać przedstawiony w tym roku Ministerstwu Infrastruktury. – Mam nadzieję na jego akceptację, żeby stał się programem rządowym – powiedział Krzysztof Mamiński. Celem jest wykorzystanie szansy, jaką stwarza rozwój przewozów intermodalnych.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px