Log In

Piotr Ciołkowski: Permanentna zmiana regulacji wpływa na rozwój OZE

Piotr CioÅ‚kowski, partner w kancelarii CMS, podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach podkreÅ›liÅ‚ wagÄ™ dokumentu, jakim jest Polityka Energetyczna Polski. ZgodziÅ‚ siÄ™ ze sÅ‚owami sekretarza stanu Ministerstwa Energii, że PEP 2040 wyznacza kierunek polskiej transformacji energetycznej w stronÄ™ mniej emisyjnej gospodarki w sposób ewolucyjny, zrównoważony gospodarczo i odpowiedzialny spoÅ‚ecznie. Elementy te decydujÄ… o skutecznoÅ›ci dziaÅ‚aÅ„ polskiej energetyki. – WÅ‚aÅ›ciwy, dobrze zaprojektowany mix energetyczny prowadzić może do pozytywnych skutków gospodarczych, pozwoli zapewnić stabilnÄ… i bezpiecznÄ… energiÄ™ odbiorcom koÅ„cowym, racjonalnÄ… cenowo oraz przyczyni siÄ™ do poprawy jakoÅ›ci powietrza -powiedziaÅ‚.
GoÅ›cie panelu „Rynek energii odnawialnej w Polsce” wspólnie stwierdzili, że żadne źródÅ‚o energetyczne nie bÄ™dzie w stanie samodzielnie zapewnić stabilnej i bezpiecznej energii, dlatego konieczne jest współistnienie różnych źródeÅ‚ wytwórczych w systemie energetycznym. Dotyczy to w równym stopniu OZE jak i energetyki konwencjonalnej.

Grzegorz Tobiszowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, wygÅ‚osiÅ‚ prezentacjÄ™ wprowadzajÄ…cÄ…, w której przybliżyÅ‚ aktualne stanowisko resortu w kwestii Polityki Energetycznej Polski w perspektywie 2040 r. oraz Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu. PodkreÅ›liÅ‚, że oba te dokumenty sÄ… kompatybilne i wzajemnie siÄ™ uzupeÅ‚niajÄ…. WyraziÅ‚ swoje wielkie zadowolenie, że tyle uwagi poÅ›wiÄ™cono tym dokumentom zarówno podczas konsultacji spoÅ‚ecznych jak i podczas kongresu EKG. – Zawarte w dokumentach plany przebudowujÄ… polski mix energetyczny, istotnÄ… rolÄ™ przypisujÄ…c OZE, których udziaÅ‚ w finalnym zużyciu energii brutto w 2030 r. wzroÅ›nie do 21 proc. – powiedziaÅ‚. – Tempo wzrostu OZE przybierze na sile po 2025 r., co wynikać bÄ™dzie z rozwoju technologicznego- dodaÅ‚. Tobiszewski zwróciÅ‚ uwagÄ™, że aukcje przeprowadzone w 2018 r. potwierdziÅ‚y, że OZE zbliżajÄ… siÄ™ do poziomu rynkowej dojrzaÅ‚oÅ›ci oraz podkreÅ›liÅ‚, że planowane na drugie półrocze aukcje nie sÄ… zagrożone.

Jak poinformowaÅ‚ Sekretarz Stanu, ME uważa energetykÄ™ wiatrowÄ… na morzu za dominujÄ…cy czynnik rozwoju OZE. – Szczególny potencjaÅ‚ energetyki wiatrowej upatrujemy w energetyce wiatrowej na morzu, przewidujemy, że pierwsza farma może pojawić siÄ™ w 2025 r., a do 2040 r. bÄ™dzie to 10 GW mocy zainstalowanej w wietrze – powiedziaÅ‚. – Nie wykluczamy również rozwoju lÄ…dowej energetyki wiatrowej, wymaga to jednak analiz pod kÄ…tem efektywnoÅ›ci technologii oraz dziaÅ‚aÅ„ zwiÄ™kszajÄ…cych poziom akceptacji dla elektrowni wiatrowych przez spoÅ‚eczność lokalnÄ….- dodaÅ‚.

Należy podkreÅ›lić, że w żadnym dokumencie rzÄ…dowym nie zawarto informacji na temat zamykania sektora energetyki wiatrowej. – Nie mamy zaÅ‚ożeÅ„ dotyczÄ…cych likwidacji energetyki wiatrowej- podkreÅ›liÅ‚ Tobiszowski. DodaÅ‚ również, że ME pracuje obecnie nad normami prawnymi dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Zbigniew Gryglas, poseł na Sejm RP, przewodniczący Parlamentarnego zespołu ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej podkreślił, że Polska stoi przed wielkimi wyzwaniami, które są związane ze zjawiskami globalnymi, z polityką światową, polityką Unii Europejskiej oraz polityką krajową. Cele globalne, europejskie i krajowe są w dużym stopniu zbieżne, choć sytuacja poszczególnych krajów bywa bardzo różna. Jego zdaniem Polska znajduje się w najtrudniejszej sytuacji, bo stopień uzależnienia krajowej energetyki od węgla jest bardzo duży, sięgający 80 proc.

ZwróciÅ‚ jednoczeÅ›nie uwagÄ™ na sÅ‚owa sekretarza stanu Grzegorza Tobiszewskiego, w których ten podkreÅ›liÅ‚, że wolumen wykorzystania wÄ™gla pozostanie na obecnym poziomie. Zmieni siÄ™ natomiast jego udziaÅ‚ w miksie energetycznym. – UdziaÅ‚ wÄ™gla bÄ™dzie taki sam, rosnÄ…ce zapotrzebowanie na energiÄ™ elektrycznÄ… bÄ™dzie wypeÅ‚niane innymi źródÅ‚ami energii – wyjaÅ›niÅ‚ Gryglas. DodaÅ‚ również, że przedsiÄ™biorstwa górnicze rozpoczęły prace nad poszukiwaniem alternatywnego zastosowania wÄ™gla, interesujÄ… siÄ™ i inwestujÄ… w prace nad gazyfikacjÄ… wÄ™gla, wykorzystaniem metanu, produkcjÄ… wodoru. – Wyniki prowadzonych badaÅ„ mogÄ… pokazać, że wÄ™giel nie jest „brudnym” paliwem, a raczej powinno siÄ™ go okreÅ›lać mianem „paliwa przyszÅ‚oÅ›ci” – powiedziaÅ‚ Gryglas. – BylibyÅ›my nieodpowiedzialni, gdybyÅ›my radykalnie wyeliminowali to paliwo z miksu energetycznego – dodaÅ‚.

Gryglas podkreślił, że PEP może wytyczyć kierunki na przyszłość. Zwrócił również uwagę, ze wysoki udział morskiej energetyki wiatrowej może być ogromną szansą dla krajowej gospodarki. Jego zdaniem Polska ma możliwość rozwoju nowej branży polskiej gospodarki, która będzie pracowała na jej rzecz.

WedÅ‚ug analiz przeprowadzonych w ramach prac jego zespoÅ‚u przeanalizowano przedsiÄ™biorstwa, które już dzisiaj produkujÄ… komponenty na rzecz morskiej energetyki. Wynika z nich, że obecnie istnieje ok. 100 firm produkujÄ…cych fundamenty, wieże, przygotowujÄ…cych projekt polskiej trafostacji. – BaÅ‚tyk ma bardzo dobre warunki, które pomogÄ… rozwinąć siÄ™ energetyce morskiej, a Polska ma wielkÄ… szansÄ™ i tÄ™ szansÄ™ musi wykorzystać- powiedziaÅ‚. -Energetyka wiatrowa może być kolejnym impulsem rozwoju gospodarczego, a analizy pokazujÄ…, że wkÅ‚ad morskiej energetyki wiatrowej może stanowić wkÅ‚ad rzÄ™du 80 mld zÅ‚ do PKB – dodaÅ‚.

Piotr Czopek, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej, Ministerstwo Energii zwróciÅ‚ uwagÄ™, że resort jest odpowiedzialny za przygotowanie wielu dokumentów wyznaczajÄ…cych kierunki rozwoju polskiej energetyki. SÄ… to nie tylko dokumenty ksztaÅ‚tujÄ…ce sektor elektroenergetyki, ale również sektor ciepÅ‚ownictwa i transportu. ZwróciÅ‚ również uwagÄ™, że harmonogram prac Ministerstwa w kwestii omawianych dokumentów rzÄ…dowych jest dosyć napiÄ™ty. Krajowy Plan na Rzecz Energii i Klimatu ma być przekazany do KE do koÅ„ca tego roku. Do poÅ‚owy roku KE ma przekazać Polsce sugestie dotyczÄ…ce Krajowego Planu, swoje propozycje ewentualnej modyfikacji oraz kierunki, w których Polska powinna podążać. PodkreÅ›liÅ‚ również, że w kwestii nowelizacji ustawy o OZE resort jest na etapie ustaleÅ„ Rady Ministrów, a prace rzÄ…dowe powinny zakoÅ„czyć siÄ™ przed wakacjami. – LiczÄ™, że Sejm uchwali nowelizacjÄ™ ustawy o OZE do wakacji, dziÄ™ki czemu aukcje OZE odbÄ™dÄ… siÄ™ w zaplanowanym terminie- powiedziaÅ‚. – Te aukcje pozwolÄ… Polsce wypeÅ‚nić realizacje celu przewidzianego na 2020 rok – dodaÅ‚ dyrektor w ME.

Czopek zaznaczyÅ‚, że ME proceduje równolegle nowelizacjÄ™ ustawy o biokomponentach, po to by również w obszarze sektora transportu móc wprowadzać regulacje, które bÄ™dÄ… przybliżać PolskÄ™ do realizacji celów europejskich. PrzypomniaÅ‚, że w transporcie Polska ma osiÄ…gnąć udziaÅ‚ OZE na poziomie 14 proc. w perspektywie 2030 r., a w ciepÅ‚ownictwie, wzrost dynamiki udziaÅ‚u OZE ma wynosić 1,1-1,3 p.p. rocznie. – Z punktu widzenia samej realizacji celu przewidzianego na 2030 rok ciepÅ‚ownictwo jest głównym motorem napÄ™dowym, bo w sektorze ciepÅ‚a zużywamy ponad 50 proc. energii – powiedziaÅ‚ Czopek.

Maciej Stryjecki, prezes zarządu Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej zwrócił uwagę, że postawiony w PEP cel 10 GW w morskiej energetyce wiatrowej jest celem ambitnym i różni się od przeprowadzanych przez Fundację analiz. Podkreślił, że na rozbieżności te wpływają trzy kluczowe elementy wpływające na tempo rozwoju: logistyka przygotowania inwestycji, kwestie środowiska i kwestie społeczeństwa oraz potencjalne konflikty środowiskowo-społeczne.

Maciej Stryjecki zgodziÅ‚ siÄ™, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej stanowi ogromnÄ… szansÄ™ dla polskiej gospodarki. Jest to ponad 80 tys. dodatkowych miejsc pracy w przemyÅ›le morskim. Zdaniem prezesa Stryjeckiego prace resortu nad regulacjami dotyczÄ…cymi morskiej energetyki wiatrowej nie sÄ… jedynÄ… skÅ‚adowÄ… sukcesu tego segmentu. Jak podkreÅ›liÅ‚, kluczowa jest konkurencyjność rynku offshorowego. – Konkurencyjność rynku oznacza obecność globalnych inwestorów- powiedziaÅ‚. – Brak inwestorów bÄ™dzie oznaczaÅ‚ brak rozwoju, a brak rozwoju bÄ™dzie skutkowaÅ‚ nieosiÄ…gniÄ™ciem ambitnych celów zapisanych w PEP- wyjaÅ›niÅ‚. Jego zdaniem to rynek zdecyduje o tym, jak bÄ™dzie wyglÄ…daÅ‚ ostateczny mix energetyczny oraz jakie bÄ™dÄ… udziaÅ‚y poszczególnych źródeÅ‚ OZE w tym miksie. DodaÅ‚, że energetyka odnawialna bÄ™dzie rozwijać siÄ™ w dwóch kluczowych kierunkach: energetyki indywidualnej i systemowej. Aby energetyka siÄ™ rozwijaÅ‚a, konieczne jest dopilnowanie zrównoważonych zasad rozwoju, konkurencyjnego rynku, stabilnego kierunku rozwoju oraz sieci, która jest modernizowana i rozwijana.

Kamil KamiÅ„ski, wiceprezes zarzÄ…du, Tauron Polska Energia zaznaczyÅ‚ natomiast, że Tauron w kontekÅ›cie obowiÄ…zujÄ…cej strategii spółki staje siÄ™ coraz mniej „czarny”. Nie stoi z tym w sprzecznoÅ›ci inwestycja w Jaworzno, 910 MW, która w sposób zasadniczy zmienia udziaÅ‚ nowych źródeÅ‚ wytwórczych konwencjonalnych w obrÄ™bie samego miksu wytwórczego grupy. – DostrzegajÄ…c panujÄ…ce trendy oraz sparametryzowane zaÅ‚ożenia PEP, grupa Tauron jest obecnie w trakcie aktualizacji strategii, która najprawdopodobniej do koÅ„ca drugiego kwartaÅ‚u br. zostanie ogÅ‚oszona – powiedziaÅ‚ KamiÅ„ski. Jak podkreÅ›liÅ‚, strategia ta pokaże wiÄ™ksze „uzielenienie” Tauronu. – Obecnie Tauron ma ok. 440 MW mocy wytwórczej z OZE, z czego ok. 200 MW pochodzi z czterech istniejÄ…cych farm wiatrowych- powiedziaÅ‚. – JesteÅ›my w trakcie procesu zakupu 5 kolejnych farm wiatrowych o mocy ok. 200 MW, co może oznaczać, że grupa podwoi moce wytwórcze w wietrze, a to wpÅ‚ynie na miks energetyczny Tauronu- wyjaÅ›niÅ‚.

KamiÅ„ski zaznaczyÅ‚ również, że Tauron chce aktywnie uczestniczyć w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej oraz budowie farm fotowoltaicznych. – Tauron chce aktywnie uczestniczyć w tym „zielonym” trendzie, który ma miejsce- powiedziaÅ‚. – Grupa tworzy odpowiednie produkty zarówno dla biznesu jak i klientów indywidualnych- dodaÅ‚. – Wiele koncernów, również Tauron, zmienia swój profil dziaÅ‚ania z koncernu czysto energetycznego, skupionego na wytwarzaniu i sprzedaży energii elektrycznej na profil koncernu multienergetycznego, który oferuje klientom nie tylko energiÄ™ lub gaz, ale wchodzi w nowe produkty lub usÅ‚ugi zwiÄ…zane z ESCO lub OZE przyzakÅ‚adowym lub przydomowym- wyjaÅ›niÅ‚ na zakoÅ„czenie.

Krzysztof Kochanowski, wiceprezes zarzÄ…du Stowarzyszenia Polska Izba Magazynowania Energii (PIME) zauważyÅ‚, że zmienia siÄ™ postrzeganie OZE oraz technologii towarzyszÄ…cych. WskazaÅ‚, że Ministerstwo powinno pamiÄ™tać również o nowelizacji Prawa Energetycznego, bo dokument ten reguluje otoczenie, w którym bÄ™dÄ… obcowali wszyscy inwestorzy OZE, np. inteligentne opomiarowanie, usÅ‚ugi magazynowania energii. Jego zdaniem jedynym sÅ‚usznym kierunkiem jest zmniejszenie udziaÅ‚u wÄ™gla w miksie energetycznym. – Nie ma innej drogi niż ta, która zmniejsza udziaÅ‚ wÄ™gla w miksie energetycznym- powiedziaÅ‚. – Åšwiat zmierza w tym kierunku- dodaÅ‚.

Mecenas CioÅ‚kowski zwróciÅ‚ natomiast uwagÄ™ na permanentnÄ… zmienność regulacji dotyczÄ…cych OZE oraz podaÅ‚ kilka przykÅ‚adów zmian, które miaÅ‚y ostatnio miejsce. ZwróciÅ‚ siÄ™ z pytaniem do Janusza Gajowieckiego, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej jak podmioty stowarzyszone w PSEW oceniajÄ… klimat inwestycyjny panujÄ…cy w Polsce. Gajowiecki przyznaÅ‚, że w ostatnim okresie wprowadzono wiele korzystnych zmian w kwestii OZE, ale w dalszym ciÄ…gu sÄ… pewne mankamenty, o których należy mówić gÅ‚oÅ›no. Zmiany, które miaÅ‚y miejsce trzy lata temu doprowadziÅ‚y do zatrzymania rozwoju energetyki, a polski rzÄ…d przyjÄ…Å‚ w miÄ™dzyczasie ustawÄ™, która spowodowaÅ‚a m.in. znaczny wzrost cen energii poprzez nierozwijanie źródeÅ‚ OZE w polskim systemie elektroenergetycznym. Jego zdaniem ewolucja w OZE jest zbyt wolna, a inwestorzy nie mogÄ… dalej czekać. WskazaÅ‚, że dla inwestorów konieczny jest jasny program wyznaczajÄ…cy kierunek rozwoju oraz harmonogram, wedÅ‚ug którego bÄ™dÄ… mogli dziaÅ‚ać. Jego zdaniem głównym elementem, który wymaga zmiany i spowoduje przyspieszenie w inwestycjach w energetykÄ™ wiatrowÄ… jest zÅ‚agodzenie ustawy odlegÅ‚oÅ›ciowej. – Obecnie energetyka wiatrowa jest najtaÅ„szym źródÅ‚em wytwarzania energii elektrycznej, a umożliwienie instalowania najnowszych turbin wiatrowych o dużej mocy (turbiny 5 MW, o sprawnoÅ›ci 45 proc.) jest potencjaÅ‚em, który obecnie jest niewykorzystany – podkreÅ›liÅ‚.

– Polska ma bardzo dobre warunki wietrznoÅ›ci i szkoda nie wykorzystać tego potencjaÅ‚u – oÅ›wiadczyÅ‚. Prezes Gajowiecki wskazaÅ‚, że polska energetyka jest w przeddzieÅ„ inwestycji opartych na prawach rynku. PodkreÅ›liÅ‚, że inwestorzy chcÄ… inwestować na zasadach rynkowych, ale do tego sam rynek nie wystarczy.

– Polska energetyka wiatrowa potrzebuje regulacji, które zostanÄ… przygotowane w kontekÅ›cie zÅ‚agodzenia przepisów ustawy odlegÅ‚oÅ›ciowej – powiedziaÅ‚. DodaÅ‚, że branża dojrzaÅ‚a do tego, by wspólnie ze spoÅ‚ecznoÅ›ciami lokalnymi organizować inwestycje w sposób niezakłócajÄ…cy życia lokalnych mieszkaÅ„ców. PoinformowaÅ‚, że lokalne wÅ‚adze czekajÄ… na wznowienie inwestycji w energetyce wiatrowej. – Te inwestycje oznaczajÄ… dla budżetów lokalnych dodatkowe Å›rodki w postaci podatku oraz dodatkowe miejsca pracy – podkreÅ›liÅ‚ Gajowiecki. DodaÅ‚, że energetyka wiatrowa jest ważnym elementem miksu energetycznego, ze wzglÄ™du na trzy elementy.. Jest tania, znacznie ogranicza emisjÄ™ oraz realizuje zobowiÄ…zania Polski – wyliczaÅ‚ Gajowiecki. – PSEW liczy, że legislacje bÄ™dÄ… wspierać, a nie blokować rozwój energetyki wiatrowej – dodaÅ‚ na zakoÅ„czenie.

Hubert B. Kowalski, prezes zarzÄ…du VSB Energie Odnawialne Polska zgodziÅ‚ siÄ™ z przedmówcami w kwestii zmiennoÅ›ci i niestabilnoÅ›ci prawa. – W Polsce obserwujemy chaos, który trwa już 15 lat – powiedziaÅ‚. – Brak stabilnoÅ›ci przekÅ‚ada siÄ™ na brak finansowania – wyjaÅ›niÅ‚. DodaÅ‚, że w polityce energetycznej Polski brakuje strony popytowej, nie ma spojrzenia z punktu widzenia odbiorcy przemysÅ‚owego i z punktu widzenia ekonomii odbiorcy przemysÅ‚owego. ZwróciÅ‚ uwagÄ™, że podczas EKG w Katowicach dyskutowano na temat wprowadzenia zmian oraz ich treÅ›ci. Jego zdaniem zmian tych należy dokonać jak najszybciej, bo przez to Polska traci swojÄ… konkurencyjność w stosunku do innych rynków europejskich. – InwestujÄ…c swoje pieniÄ…dze lub pieniÄ…dze partnerów biznesowych, widzimy potrzebÄ™ jasnego kierunku, stabilnoÅ›ci ze strony agend rzÄ…dowych, spółek dystrybucyjnych oraz spółek skarbu paÅ„stwa – podkreÅ›liÅ‚ Kowalski. – Twórzmy prawo i mix energetyczny w perspektywie wieloletniej- powiedziaÅ‚.

W odpowiedzi na sÅ‚owa pozostaÅ‚ych uczestników debaty, Piotr Czopek, przedstawiciel ME, podkreÅ›liÅ‚, że resort rozumie inwestorów i ich zastrzeżenia oraz proÅ›by, ale Ministerstwo musi równoważyć wszystkie gÅ‚osy zarówno inwestorów jak i spoÅ‚eczeÅ„stwa. – EnergetykÄ™ budujemy tak naprawdÄ™ dla spoÅ‚eczeÅ„stwa, dlatego nowelizowane sÄ… wszystkie regulacje prawne – powiedziaÅ‚. – Obserwujemy, że Ministerstwo wskazuje jedynie kierunek rozwoju, a biznes znajduje swojÄ… drogÄ™ rozwoju oraz rozwiÄ…zania, które wykorzystuje – dodaÅ‚.

Poseł Gryglas również zapewnił, że resort wyciągnął wnioski z minionych zdarzeń i pracuje nad poprawą zaistniałej sytuacji. -Prawo powinno być proste i stabilne- powiedział na zakończenie panelu. CIRE.PL

Warsaw

Banner 468 x 60 px