Log In

Za rok na ulice Radomia wyjadą elektryczne autobusy

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu podpisał umowę na zakup autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą do ich ładowania. Kontrakt ma zostać zrealizowany do połowy czerwca 2020 r.
Na ulice Radomia w połowie przyszłego roku wyjedzie 10 nowych całkowicie bezemisyjnych autobusów elektrycznych Urbino 12 electric, które dostarczy Solaris. Wartość kontraktu sięga 26 mln zł.

Autobusy Solarisa, które trafią do Radomia będą wyposażone w baterie o pojemności 116 kWh, które napędzać będą oś elektryczną o mocy 2 x 125 kW. Energia uzupełniana będzie poprzez system szybkiego ładowania pantografowego umieszczonego na dachu oraz na terenie zajezdni poprzez złącze plug-in.

Pojazdy będą wyposażone m.in. w wydajną klimatyzację czy ogólnodostępne ładowarki USB umożliwiające doładowanie w trakcie jazdy urządzeń mobilnych. Kierowca, spędzający w autobusie najwięcej czasu, będzie miał do dyspozycji własną klimatyzację. Z kolei na chłodne zimowe dni przewidziano system dodatkowego ogrzewania zasilanego sprężonym gazem ziemnym (CNG), którego zbiornik umiejscowiono na dachu pojazdu. Solaris dostarczy klientowi nie tylko autobusy, ale także urządzenia służące uzupełnianiu energii wraz z ich instalacją, pracami budowlanymi oraz uzyskaniem odpowiednich pozwoleń. W wybranych miejscach miasta powstaną dwa punkty ładowania pantografowego o mocy 300 kW każdy. Będą służyły do szybkiego uzupełniania energii w autobusach bez konieczności ich powrotu do zajezdni. Tam pojazdy będą ładowane jedynie nocą przy użyciu łącznie 6 ładowarek (dwóch o mocy 40 kW oraz czterech dwustanowiskowych o mocy 80 kW). Jednocześnie będzie można podłączyć do nich wszystkie 10 zamówionych autobusów elektrycznych. Dostawy oraz prace montażowo-instalacyjne zakończą się w połowie czerwca 2020 roku.

Od premiery swojego pierwszego autobusu elektrycznego Solaris dostarczył lub zakontraktował u klientów z 17 państw ponad 400 elektrobusów, w tym 150 na rynku polskim. Elektryczne pojazdy polskiego producenta można spotkać w 61 miastach. CIRE.PL

Warsaw

Banner 468 x 60 px