Log In

Największa na świecie elektrownia PV w komercyjnej eksploatacji

W ubiegłą sobotę spółka Emirates Water and Electricity Company ogłosiła, że elektrownia fotowoltaiczna Noor Abu Dhabi o mocy 1,177 GW rozpoczęła działalność komercyjną. Obecnie to największa tego typu instalacja na świecie.
W ramach projektu zainstalowano ponad 3,2 mln paneli słonecznych o powierzchni 8 km kw. Koszt inwestycji wyniósł ok. 871 mln USD.

Realizacja tego projektu jest jednym z elementów strategii energetycznej Zjednoczonych Emiratów Arabskich do roku 2050, której realizacja rozpoczęła się w 2017 r. Ma ona na celu zwiększenie udziału czystej energii do 50 proc. do 2050 r., przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla o 70 proc.

Według założeń inwestorów elektrownia ma zapewnić zasilanie dla 90 tys. osób. Zgodnie z kontraktem podpisanym w 2017 r. energia elektryczna produkowana w elektrowni będzie sprzedawana w cenie i 0,08888 AED (driham)/kWh, czyli około 0,09 zł/kWh. Instalacja zlokalizowana w Sweihan w Abu Dhabi jest wspólnym przedsięwzięciem Abu Dhabi Power Corporation i konsorcjum japońskiego Marubeni Corp i chińskiego Jinko Solar Holding.

Emirates Water and Electricity Company deklaruje, że w najbliższych latach można się spodziewać powstania kolejnej elektrowni słonecznej dużej skali, której moc sięgnie 2 GW. CIRE.PL

Warsaw

Banner 468 x 60 px