Log In

14 posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki

Znakomite gremium ekspertów elektromobilności spotkało się na 14 posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki, by podyskutować na temat „Samochód elektryczny jako bezemisyjny środek transportu i niezbędny element bilansowania systemów energetycznych”. Posiedzenie otworzył
i poprowadził przewodniczący Zespołu, poseł Grzegorz Matusiak.

Pierwszą prezentację przedstawił Robert Grudziński, ekspert  Zespołu, który pokazał fundament rozwoju praktycznej elektromobilności – samochód elektryczny musi być zasilany z energetyki OZE. Inna elektromobilność nie ma większego sensu, ponieważ będziemy mieli auto zasilane węglem, jak to określił swego czasu prof. Jan Popczyk. Dlaczego tak radykalna opinia? Chodzi o sprawność procesów fizycznych i dyrektywy unijne. Samochód elektryczny zasilany z tradycyjnej polskiej energetyki pobiera 2,5 razy więcej energii niż samochód elektryczny zasilany z OZE.

Kolejną prezentację, pt. Analiza stanu rozwoju elektromobilności w Polsce. Założenia i cele projektu “Biała Księga Elektromobilności”, przedstawił Maciej Mazur z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

Andrzej Gemra z Renault pokazał nowatorskie rozwiązanie – projekt realizowany na wyspie Porto Santo, gdzie rozwinięto energetykę OZE i transport elektryczny i gdzie już wyłącza się agregaty dieslowskie. Samochody elektryczne służą do stabilizacji źródeł OZE a jednocześnie są magazynami energii.

Nissan – lider rozwiązań ekologicznych w transporcie indywidualnym i flotowym, pokazał przyszłość transportu, miasta i energetyki XXI wieku. Prezentację przedstawił Paweł Powalski. Przypomniał, choć wszyscy to wiemy, że miasto nie jest z gumy, co widać szczególnie w Warszawie. Nie da się budować wszędzie autostrad miejskich. Trzeba zmienić nawyki komunikacyjne we współczesnymi mieście. Podstawą ma być transport zbiorowy, samochód współdzielony, wszelkiego rodzaju wypożyczalnie pojazdów elektrycznych, a także rower i oczywiście naturalny ruch pieszy. Nikt już nie dyskutuje o tym, czy to wszystko ma być zasilane energetyką OZE. Tak już jest na zachód od Odry, a powoli (bardzo powoli) zaczyna zmieniać się również w Polsce.

Ostatnia prezentacja, niezwykle ważna, to przedstawienie przez PGE Dystrybucja infrastruktury do zasilania pojazdów elektrycznych. OSD pokazało gdzie i po co budować stacje do zasilania aut elektrycznych. Nie budujmy tam, gdzie łatwiej zrobić spotkanie z dziennikarzami, lecz tam, gdzie to jest potrzebne, sprawia mało kłopotów technicznych i jest tanie.

W spotkaniu Zespołu wziął udział senator Adam Gawęda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii.

Kolejne posiedzenie we wrześniu.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px