Log In

Emilewicz: od przyszłej kadencji rządu prosumentem mają zostać objęte wspólnoty mieszkaniowe

Chcemy rozszerzać możliwość uzyskania statusu prosumenta też na wspólnoty mieszkaniowe; mogłoby się to stać w przyszłej kadencji rządu – mówiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Na dachu ministerstwa ma powstać jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w stolicy – dodała.
„Chcemy rozszerzać możliwość uzyskania statusu prosumenta dla wszystkich Polaków, co da możliwość zaopatrywania się m.in. w tani prąd (…) Choć to będą plany na przyszłą kadencję, możliwość dostarczenia takiego statusu dla wspólnot mieszkaniowych” – powiedziała Emilewicz na konferencji prasowej.

Obecnie prosumentami, czyli jednoczesnymi producentami i konsumentami energii elektrycznej, mogą być odbiorcy indywidualni, sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz jednostki samorządu terytorialnego (JST).

Szefowa MPiT poinformowała ponadto, że jesienią ma ruszyć jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w Warszawie, która powstanie na dachu siedziby resortu. Dostarczać będzie ok. 8 proc. zapotrzebowania na energię w budynku. Oszczędności z tego tytułu mają wynieść ok. 100 tys. zł rocznie. Instalacja ograniczy również emisję CO2 o 120 ton rocznie. Ministerstwo wskazuje, że przyniesie to dodatkowe oszczędności w wysokości ok. 12 tys. zł rocznie z tytułu podatku emisyjnego UE, jakim jest opłata za uprawniania do emisji CO2.Przetarg na instalację paneli ma zostać ogłoszony w pierwszych dniach sierpnia br.

Budynek zajmowany przez ministerstwo ma zostać poddany również termomodernizacji. Jej koszt ma wynieść ponad 19 mln zł. Dzięki inwestycjom zapotrzebowanie na energię końcową ma spaść rocznie o ponad 60 proc., a emisja dwutlenku węgla ma się obniżyć o ok. 740 ton rocznie. Ministerstwo chce zaoszczędzić ok. 65 proc. na kupnie energii cieplnej i blisko 50 proc. na energii elektrycznej.

żródło: CIRE.PL

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px