Log In

Premier w Tarnowskich Górach: Doprowadzamy połączenia kolejowe tam, gdzie trzeba

Podczas wizyty na Śląsku Premier Mateusz Morawiecki zainicjował odbudowę linii kolejowej 182 w ramach rządowego programu Kolej Plus. Umożliwi ona mieszkańcom m.in. dojazd pociągiem do lotniska w Pyrzowicach. Ten program to ogromna szansa na wzrost atrakcyjności i rozwoju gospodarczego wielu regionów Polski. Realizacja projektów przyczyni się do likwidacji wykluczenia komunikacyjnego.

Kolej Plus to jest projekt cywilizacyjny i rozwojowy. To większy komfort życia wszystkich Polaków – mówił szef rządu. Jak dodał Program cieszy się dużym zainteresowaniem.

Zakończył się pierwszy etap Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus przygotowanego przez Ministerstwo Infrastruktury. Do PKP Polskich Linii Kolejowych SA trafiło prawie 100 wniosków. Zgłoszenia przesłały wszystkie województwa. Wnioski złożyły zarządy województw, starostwa powiatowe, urzędy miast i gmin oraz stowarzyszenia.

Odbudowa linii kolejowej 182

Odbudowa oraz modernizacja linii kolejowej pomiędzy stacją Tarnowskie Góry a stacją Zawiercie umożliwi skomunikowanie portu lotniczego ze stacją Częstochowa przez stację Zawiercie oraz Katowice, Bytom przez stację Tarnowskie Góry. Prace mają objąć także odbudowę łącznicy Tarnowskie Góry TGE – Gosek umożliwiającą przywrócenie przewozów pasażerskich.

Planowane prace nad rewitalizacją i odbudową częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie zakładają przywrócenie możliwości kursowania pociągów towarowych po całej długości odcinka. Realizacja wszystkich prac inwestycyjnych ma zakończyć się w 2023 r.

Program Kolej Plus

Zakłada on budowę i odbudowę lokalnych linii kolejowych dzięki współpracy rządu i samorządu. Celem programu jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Program ma za zadanie umożliwienie połączeń z miastami wojewódzkimi miejscowości liczących powyżej 10 tys. mieszkańców, które obecnie nie mają dostępu do kolei pasażerskiej lub towarowej.

Realizacja programu oznacza przede wszystkim łatwiejszy dostęp do kolei pasażerskiej, lepsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej oraz bezpieczniejsze podróżowanie po drogach.

Na realizację programu Kolej Plus rząd przeznaczy 6,5 mld zł do 2028 r. Zadania inwestycyjne będą mogły być sfinansowane w 85 proc. ze środków programu, a w 15 proc. ze środków pochodzących z samorządów. 

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px