Log In

Fiat, Jeep i Alfa Romeo – trzy nowe modele z fabryki w Tychach

Grupa FCA ogłosiła plany produkcji nowych modeli w Polsce. Zakłady w Tychach będą produkować trzy nowości marki Fiat, Jeep i Alfa Romeo.

Firma FCA, która wkrótce połączy się z francuską Grupą PSA w jeden koncern motoryzacyjny Stellantis, ogłosiła ogromną inwestycję w Polsce. Z zakładów w Tychach wyjadą trzy nowe modele marki Fiat, Jeep i Alfa Romeo. Przedstawiciele Fiata mówią o „nowej koncepcji mobilności”, czyli samochodach z napędem elektrycznym i hybrydowym. Przygotowania do rozwoju fabryki już się rozpoczęły a w pierwszej połowie 2021 roku planowana jest instalacja nowych urządzeń. Modernizacja fabryki ma potrwać kilka lat. Pierwsze egzemplarze jednego z nowych pojazdów wyjadą z Tychów w II połowie 2022 roku. Decyzja jest częścią zobowiązania, jakie Fiat złożył w 2018 roku, aby zabezpieczyć przyszłość polskiej fabryki.

Fabryka w Tychach jest jednym z największych zakładów FCA. Zajmuje powierzchnię 2,4 mln m.kw. i zatrudnia ok. 2,5 tys. pracowników. W 2019 roku wyprodukowała łącznie 263.176 samochodów, w tym: 179.689 Fiatów 500, 21.015 sztuk Abartha 595 oraz 62.472 sztuki Lancii Ypsilon. FCA na razie nie zdradza szczegółów dotyczących nadchodzących modeli z Tychów, ale najprawdopodobniej chodzi o samochody segmentu B oparte na platformie CMP, do której Fiat uzyska dostęp po fuzji z PSA. Płyta podłogowa pozwala na instalację zarówno napędu spalinowego, jak i elektrycznego. Korzystają z niej Peugeot 208, 2008, Opel Corsa, nowa Mokka, Citroen C4 oraz DS 3 Crossback. Już wcześniej krążyły informacje o przydzieleniu następcy Fiata Punto tyskiej fabryce. Zapowiedzi mają coraz większą szansę na realizacje.

„Polska od zawsze miała dla FCA strategiczne znaczenie. FCA Poland produkuje i będzie produkować samochody z wysokim udziałem podzespołów wytwarzanych lokalnie, które śmiało mogą być określane mianem „Made in Poland”. Załoga FCA Poland przez lata wykazała determinację i profesjonalizm w dążeniu do osiągnięcia najwyższych standardów światowych w zakresie wytwarzania samochodów. Każdy pracownik naszej fabryki w Tychach zasługuje na tę inwestycję i każdy może być dumny z tego, że przyczynił się do decyzji, która zapewni tyskiej fabryce dalszy rozwój” – powiedział Alfredo Leggero, prezes zarządu FCA Poland.

Ogłoszenie inwestycji FCA w fabryce w Tychach zostało przypieczętowane symbolicznym przekazaniem decyzji o przyznaniu pomocy publicznej dla Grupy FCA przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (KSSE).

Tagged under

Nie znaleziono powiązanych artykułów.

Warsaw

Banner 468 x 60 px