Log In

Morska Farma Wiatrowa Baltica-2 z zawartą umową o przyłączenie

Druga z projektowanych trzech morskich farm wiatrowych PGE ma już umowę o przyłączeniu do sieci przesyłowej energii elektrycznej – wynika z najnowszego wykazu podmiotów ubiegających się o przyłączenie, opublikowanego przez PSE.
Z wykazu operatora wynika, że projekt PGE – Elektrownia Wiatrowa Batica-2 zawarł odpowiednią umowę o przyłączeniu 23 grudnia 2020 r. Moc farmy jest w niej odkreślona na 1498 MW, a termin przyłączenia na 9 marca 2028 r.

Morska farma wiatrowa Baltica-2 będzie zlokalizowana ponad 30 km w głąb morza, na wysokości Ustki i Łeby. Miejscem jej przyłączenia do sieci przesyłowej będzie rozdzielnia 400 kV w nowej stacji elektroenergetycznej, która jest planowana przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, zgodnie z uzgodnionym w tym roku przez Prezesa URE Planem Rozwoju Sieci Przesyłowej na lata 2021-2030. Uruchomienie morskiej farmy wiatrowej Baltica-2 planowane jest przed 2030 rokiem.

– Zawarcie umowy o przyłączenie do sieci przesyłowej morskiej farmy wiatrowej Baltica-2 jest jednym z kluczowych elementów wymaganych do realizacji inwestycji w zakładanym harmonogramie. Cieszymy się ze sprawnej realizacji tego zadania. Równolegle trwają prace projektowe dotyczące układu wyprowadzenia mocy z farm Baltica-2 i Baltica-3 na morzu i lądzie. Obie farmy o łącznej mocy do 2,5 GW planujemy uruchomić przed 2030 rokiem – mówi Monika Morawiecka, prezes Zarządu PGE Baltica.Program Offshore zakłada budowę trzech farm wiatrowych, z czego Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 jest drugą inwestycją GK PGE z podpisaną umową o przyłączenie. Wcześniej, w 2014 roku, inna spółka GK PGE – Elektrownia Wiatrowa Baltica-3 zawarła z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę o przyłączenie do sieci przesyłowej morskiej farmy wiatrowej Baltica-3 z terminem 31 grudnia 2027 r. i mocą 1045,5 MW. Trzeci projekt PGE – Baltica-1 ma na razie wydane w maju 2020 r. techniczne warunki przyłączenia do sieci przesyłowej dla mocy 896 MW. Partnerem PGE w tych projektach będzie duński Oersted.

źródło: CIRE.PL

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px