Log In

GRUPA RENAULT I PLUG POWER ŁĄCZĄ SWOJE SIŁY, ABY ZOSTAĆ LIDEREM NA RYNKU LEKKICH POJAZDÓW UŻYTKOWYCH NAPĘDZANYCH WODOREM

Grupa Renault, główny gracz w branży motoryzacyjnej oraz Plug Power Inc. (NASDAQ: PLUG), światowy lider w dziedzinie systemów ogniw paliwowych i usług związanych z wodorem, ogłosiły podpisanie porozumienia (MOU) w sprawie utworzenia do końca pierwszej połowy 2021 roku spółki joint venture z równymi udziałami z siedzibą we Francji. Strategiczna współpraca umożliwi Grupie Renault i Plug Power zdobycie w kolejnych latach pozycji czołowych graczy europejskich, zarówno w zakresie badań i rozwoju, przetwarzania, produkcji i sprzedaży pojazdów napędzanych wodorem, jak i w zakresie usług związanych z tą działalnością. Wspólne przedsięwzięcie będzie realizowane w sytuacji silnego rozwoju rynku pojazdów użytkowych, taksówek i samochodów do przewozu osób wykorzystujących ogniwa paliwowe.

Joint venture, która umożliwi połączenie uzupełniających się atutów obu firm, będzie bazować na pionierskich doświadczeniach Grupy Renault w zakresie nowych źródeł energii i jej silnej pozycji na rynku lekkich elektrycznych pojazdów użytkowych, a także na 20-letnim doświadczeniu firmy Plug Power w dziedzinie technologii ogniw paliwowych i rozwiązaniach opartych na wodorze. Plug Power, światowy lider rozwiązań w dziedzinie ekosystemu wodorowego, wdrożył ponad 40 000 systemów ogniw paliwowych, zaprojektował i wybudował 110 stacji ładowania mogących dystrybuować ponad 40 ton wodoru dziennie. Plug Power jest również liderem technologicznym w dziedzinie rozwiązań wodoru ekologicznego otrzymywanego metodą elektrolizy.

Firma zamierza oferować na rynku lekkich samochodów dostawczych unikatowe, kompletne i zróżnicowane produkty oraz dopasowane do potrzeb klientów rozwiązania, koncentrując się na 3 fundamentach działalności:

– Badania i rozwój: Grupa Renault i Plug Power zamierzają stworzyć centrum rozwoju technologii ogniw paliwowych i lekkich samochodów dostawczych napędzanych wodorem w oparciu o istniejące i przyszłe platformy podłogowe Grupy Renault. Początkowo nacisk zostanie położony na segment samochodów dostawczych, wykorzystujących platformy pojazdów Trafic i Master. Centrum to zgromadzi pod jednym dachem multidyscyplinarne zespoły inżynierów R&D.

– Produkcja: spółka joint venture połączy możliwości produkcyjne pojazdów Grupy Renault z doświadczeniem Plug Power w dziedzinie wodoru poprzez utworzenie we Francji zintegrowanego centrum produkcji ogniw paliwowych w celu wykorzystania ich w lekkich pojazdach użytkowych. Ponadto centrum to będzie oferować stacje tankowania wodoru, które będą strategicznym elementem rozwoju nowego ekosystemu.

– Sprzedaż: współpraca ma na celu stworzenie firmy, której oferta pokryje wszystkie potrzeby ekosystemu mobilności wodorowej, w tym sprzedaż pojazdów i infrastruktury do ładowania, dostawy wodoru, a także pełen zakres usług dla klientów. To holistyczne podejście przyspieszy oswojenie się klientów flotowych z tą technologią.

Spółka joint venture rozpocznie sprzedaż lekkich samochodów dostawczych napędzanych ogniwami paliwowymi poprzez rozmieszczenie w Europie flot pilotażowych w bieżącym roku.

Luca de Meo, dyrektor generalny Renault, powiedział: Projekt joint venture doskonale wpisuje się w naszą strategię stworzenia oferty napędu wodorowego, który może być wprowadzony w segmencie lekkich samochodów dostawczych. Dzięki Plug Power zamierzamy zbudować wyjątkową ofertę w całym łańcuchu projektowania i wytwarzania ogniw paliwowych i zaoferować klientom gotowe rozwiązania, w tym pojazdy, stacje ładowania czy dostawy wodoru bezemisyjnego. Chcemy, by dzięki temu projektowi Francja znalazła się w awangardzie rozwoju przemysłowego, technicznego i handlowego tej kluczowej technologii oraz chcemy umocnić naszą pozycję lidera w Europie. Chcemy stać się europejskim liderem w dziedzinie lekkich samochodów dostawczych napędzanych ogniwami paliwowymi.

Plug Power jest dumny z wiodącej pozycji w dziedzinie innowacji w sektorze wodorowych ogniw paliwowych. Cieszymy się z perspektywy współpracy z Grupą Renault, która pozwoli nam stać się europejskim liderem samochodów dostawczych napędzanych ogniwami paliwowymi. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z nowymi partnerami, aby połączyć naszą technologię z ich wieloletnim doświadczeniem, dzięki któremu są liderem na europejskim rynku motoryzacyjnym – dodał Andy Marsh, prezes Plug Power.

Grupa Renault i Plug Power zapewnią temu autonomicznemu podmiotowi zasoby niezbędne do osiągnięcia celów. Realizacja wspólnego przedsięwzięcia uzależniona jest od spełnienia warunków określonych dla tego typu transakcji, w tym poinformowania przedstawicieli organizacji pracowniczych zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz ewentualnej zgody właściwych organów ochrony konkurencji. Ten proces powinien zakończyć się do końca pierwszej połowy 2021 roku.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px