Log In

Minister Kurtyka i wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na EEC Trends

Odcienie zielonego ładu to temat dyskusji podczas EEC Trends, w której uczestniczył dziś minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Z kolei wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński wziął udział w sesji „Zielone inwestycje. Zielone pieniądze. Emisje – raportować czy nie?”.

Panel zatytułowany „Odcienie Zielonego Ładu” poświęcony był tematowi Green Dealu jako strategii rozwoju europejskiej gospodarki, nowemu celowi redukcji emisji, temu, co oznacza dla gospodarek krajów UE, a także transformacji i adaptacji. Poruszono też temat tego, jak zmienią się produkcja i usługi, porządek prawny oraz życie codzienne.

W pierwszej części panelu oprócz ministra Michała Kurtyki udział wziął Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego. W dalszej jego części do spotkania dołączyli przedstawiciele przemysłu, sektora finansowego oraz NGO.

Minister Kurtyka mówiąc o transformacji energetycznej, która czeka Polskę w najbliższych dziesięcioleciach zaznaczył, że już dziś jesteśmy świadkami pierwszych pozytywnych zmian.

– W tej chwili mamy w Polsce ponad 450 tys. prosumentów. Ponad 450 tys. polskich rodzin może cieszyć się własną energią z paneli fotowoltaicznych dzięki programowi „Mój Prąd”. To namacalny zysk z nowych, czystych technologii – powiedział minister.

Szef resortu klimatu i środowiska podkreślił też, że renomę polskich firmy technologicznych.

– Polska jest dziś największym w Europie producentem baterii litowo-jonowych, a blisko co drugi produkowany w Unii Europejskiej autobus elektryczny powstaje w naszym kraju.

Minister Michał Kurtyka mówił też o wielkiej szansie, jaką stawiają przed nami fundusze, które zasilą budżet Polski. – Musimy wykorzystać szansę jaką jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, ale również ogromne środki na pocovidową odbudowę gospodarki. Rok 2021 powinien być rokiem programowania projektów i planowania środków. Musimy być aktywni, bo wszystko jest w naszych rękach – podkreślił minister.

„Zielone inwestycje. Zielone pieniądze. Emisje – raportować czy nie?”

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński, który uczestniczył w dyskusji dot. zielonych inwestycji, podkreślił, że Polska postrzega gaz jako paliwo przejściowe.

–  Gaz to istotny element ścieżki do neutralności klimatycznej. W początkowej fazie transformacji powinien on zastępować bardziej emisyjne paliwa – przede wszystkim w sektorze elektroenergetycznym czy ciepłowniczym – powiedział.

Jak dodał, osiągnięcie neutralności klimatycznej to wyzwanie globalne.

–  Mobilizacja głównych, innych niż UE, gospodarek świata, tj. Stany Zjednoczone, czy Chiny, jest kluczowa, żeby osiągnąć cele, wynikające z Porozumienia paryskiego – zauważył.

Ponadto zdaniem wiceministra istnieje potrzeba działań w zakresie promowania eko-innowacyjności, tworzenia zachęt fiskalnych i inwestycyjnych oraz poszerzania wiedzy nt. korzyści płynących z eko-innowacji.

– Pozytywną perspektywę dla rozwoju eko-innowacyjności w Polsce daje również skierowanie na ten cel unijnych i krajowych środków finansowych przez Polskę oraz prognozowany wzrost popytu rynkowego na innowacje środowiskowe – zaznaczył.


To druga edycja EEC Trends OnLine, które odbywa się w dniach 17-18 lutego. Treścią wydarzenia jest debata nad głównymi trendami, które w roku 2021 staną się przedmiotem dyskusji w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px